Plán Európskej únie (EÚ) na skenovanie šifrovaných správ na platformách, ako je WhatsApp, s cieľom odhaliť materiál týkajúci sa sexuálneho zneužívania detí (CSAM), sa opäť dostal do centra pozornosti. Tento kontroverzný plán, kritikmi prezývaný „kontrola chatu“, prešiel od svojho zavedenia v máji 2022 rôznymi iteráciami.
Pôvodný plán zahŕňal podľa portálu Neowin skenovanie všetkých správ vrátane textov a zvukových záznamov na nezákonný obsah. Stretlo sa to s rozsiahlou kritikou zo strany obhajcov súkromia, ktorí tvrdili, že by to bol masívny zásah do osobného života ľudí a mohlo by to potenciálne viesť k zneužitiu.
V reakcii na túto reakciu EÚ v júni 2024 návrh revidovala a zamerala sa len na fotografie, videá a adresy URL. Používatelia by však museli súhlasiť s tým, aby sa ich nahrané súbory pred šifrovaním skenovali, čo by mohlo potenciálne oslabiť účinnosť šifrovania.
Prezident spoločnosti Signal prišiel začiatkom tohto roka s oficiálnym vyhlásením v reakcii:
Chcú používať umelú inteligenciu
Únik informácií v septembri 2024 odhalil ďalšiu iteráciu návrhu. Podľa tejto verzie by poskytovatelia komunikačných služieb (CSP) mali možnosť používať umelú inteligenciu (AI) na identifikáciu potenciálne škodlivého obsahu. Stále by však mali zákonnú povinnosť skenovať všetky chaty používateľov a nahlasovať podozrenia z nezákonnej činnosti.
Najnovší vývoj nastal začiatkom tohto mesiaca, keď Rada EÚ zaradila návrh späť do svojho programu na diskusiu a hlasovanie naplánované na dnes, 6. decembra. Stalo sa tak po predchádzajúcom pokuse hlasovať o tomto právnom predpise v októbri 2024, ktorý bol odložený pre nedostatok konsenzu medzi členskými štátmi. Podľa aktivistu za digitálne práva Patricka Beyera z Pirátskej strany Nemecka sa však k zoznamu podporujúcich krajín môže čoskoro pridať kritická krajina, čo môže nakloniť misky váh v prospech návrhu.
Hoci väčšina krajín EÚ vrátane Francúzska (ktoré bolo predtým proti plánu) teraz údajne podporuje revidovaný plán, je potrebné vyriešiť niektoré otázky. Ako sa bude uplatňovať súhlas používateľov? Budú mať používatelia možnosť odmietnuť súhlas? EÚ bude musieť tieto obavy dôkladne zvážiť a zabezpečiť, aby akékoľvek realizované riešenie bolo účinné, rešpektovalo súkromie používateľov a bolo transparentné.