V parlamente zasadal osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Dôvodom bolo švtrtkové (23. 1.) vyjadrenie Petra Žigu, povereného vedením národnej rady, o tom, že aj vojenskí tajní poskytli informácie k údajne pripravovanému prevratu.
Na slová Žigu zareagoval poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek zvolaním výboru na kontrolu vojenského spravodajstva, ktorému predsedá. Po jeho rokovaní však povedal, že „len zopakovali prázdne obvinenia a nijako nepotvrdili to, čím strašia verejnosť“.
Na zasadnutí sa zúčastnil aj minister obrany Robert Kaliňák. Do opozície sa pustil s tým, že výbor zvolala len na to, aby ho využila na kritiku koalície. Zároveň odmieta, že je tajná služba zneužívaná. „Povedali sme, akým spôsobom na tom participovalo Vojenské spravodajstvo,“ dodal Kaliňák.
Chýbajúce dôkazy
Opozícia už niekoľko dní žiada dôkazy o tom, že sa na Slovensku schyľuje k prevratu, o ktorom hovoria predstavitelia vlády. Valášek aj po výbore opäť skonštatoval, že na ňom „nezazneli žiadne informácie spájajúce občianske združenia s útokmi na kritickú infraštruktúru“.
Šéf rezortu obrany na to reagoval, že na výboroch nemôžu informovať o dôkazoch. „Podrobne sme informovali, myslím si, že dokonca nad rámec toho, ako bolo žiadané,“ povedal Kaliňák.
Prepojenia, ktoré nie sú tajné
Minister obrany tiež zopakoval, že protesty nemôžu byť zneužité na násilný protest. O tom podľa neho bolo aj rokovanie štvrtkovej bezpečnostnej rady. „Zistili sa konkrétne prepojenia, finančné toky medzi osobami a militantnou skupinou, ktorá bola medzičasom na Slovensku, ktorá má záujem byť účastná na takýchto zhromaždeniach a príslušné orgány v tejto veci konajú,“ povedal v piatok.
Opozičný poslanec však reagoval, že nebolo nijako preukázané, že na Slovensku pôsobí organizovaná skupina s účelom zorganizovať štátny prevrat. „To, čo sme zistili je, že viacerí ľudia, ktorí sa nijako netaja tým, že sa poznajú, a nikomu z nich nebolo preukázané, že by sa podieľal na úsilí zmariť chod štátu, ani vôbec nebola dokázaná nejaká koordinácia.“ Valášek zároveň dodal „žiaľ, nevideli sme ani ľahké dôkazy.“
Opatrenia na protestoch
Ak by malo na zhromaždeniach dôjsť k provokáciám alebo k narušeniu pokoja a zdravia protestujúcich, treba podľa Kaliňáka urobiť opatrenia. Pripomenul, že legislatíva lex atentát obsahuje zákaz narúšať protesty. „Ľudia majú právo na protesty a my sme povinní ich chrániť, a preto, samozrejme, žiadne iné zložky ako tie, ktoré majú chrániť ľudí, nemôžu byť použité,“ podotkol minister obrany.