Niektoré bytové doplnky môžu predstavovať RIZIKO PRE ZDRAVIE: Dajte si POZOR na TIETO PREDMETY vo vašej domácnosti

Reklama
Ilustračné foto/Zdroj: pixabay.com/GeriArt, fudowakira0

Každý z nás má vo svojom príbytku nejaké dekorácie. Tie môžu na prvý pohľad pôsobiť esteticky a útulne, no je potrebné uvedomiť si, že častokrát predstavujú i riziko pre zdravie.

Dajte si pozor na vonné sviečky a difuzéry

Ako informuje portál Báječná žena, dotvárajú atmosféru, avšak môžu uvoľňovať aj škodlivé látky. Sviečky vyrobené z parafínu, ktorý je vedľajším produktom ropy, pri horení emitujú toxické látky ako benzén a toluén. Tieto látky môžu dráždiť dýchacie cesty a zvyšovať riziko astmy či alergií. Odborníci odporúčajú používať sviečky z prírodných materiálov, ako sú včelí vosk alebo sójový vosk, ktoré sú menej škodlivé.

Izbové rastliny nemusia byť len ozdobou

Niektoré izbové rastliny, ako napríklad svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata), sú známe svojou schopnosťou čistiť vzduch od toxických látok. Avšak ich listy obsahujú zložky, ktoré môžu byť pri požití nebezpečné pre deti a domáce zvieratá, čo môže viesť k bolestiam brucha alebo vracaniu. Preto je potrebné umiestniť tieto rastliny mimo dosahu detí a zvierat.

Plesne

Plesne sa objavujú v dôsledku nadmernej vlhkosti a nedostatočného prúdenia vzduchu. Môžu vyvolať respiračné ochorenia a zhoršiť astmatické záchvaty. Je nevyhnutné pravidelne kontrolovať steny a dekorácie, najmä v priestoroch s vyššou vlhkosťou, a ak sa plesne objavia, je potrebné ich okamžite odstrániť vhodnými prostriedkami.

Máte v interiéri vlhko a neviete sa zbaviť plesní? Pomôcť vám môže aj TÝCHTO 5 IZBOVÝCH RASTLÍN

Ako informuje portál zdravie.pluska.sk, plesne v interiéri vznikajú v dôsledku nadmernej vlhkosti, nedostatočnej ventilácie a zle izolovaných stien. Začnú sa tvoriť vtedy, keď vlhkosť prekročí 60 percent.

Ak zvýšenú vlhkosť nebudete riešiť ihneď, môže sa to odraziť na vašom zdraví. Pleseň totiž spôsobuje podráždenie dýchacích ciest, kašeľ, kýchanie, upchatie nosa alebo dokonca astmatické záchvaty. Niektoré druhy plesní sú dokonca silné alergény, ktoré môžu vyvolať svrbenie očí, vyrážky alebo iné alergické reakcie.

Iné produkujú toxíny, tie sú skutočne nebezpečné a môžu viesť k chronickým zdravotným ťažkostiam, ako sú bolesť hlavy, únava a iné neurologické poruchy. Správnu vlhkosť vám v interiéri pomôžu udržať aj tieto izbové rastliny:

Svokrine jazyky

Ide o najobľúbenejšie izbové rastliny. Ich silnou stránkou je schopnosť čistiť vzduch. Pomáhajú totiž znížiť v miestnosti vlkhosť a vytvoriť zdravú klímu. Svokrine jayky obľubujú svetlé miesta, no znesú aj tieň.

Brečtan obyčajný 

Táto rastlina pomáha zlepšovať vnútornú klímu v miestnosti, lebo má schopnosť odfiltrovať až 90 percent škodlivín zo vzduchu. Ak ste si kúpili brečtan so svetlejšími listami, umiestnite ho na svetlejšie miesto. Tmavšie listy zvládnu aj polotieň.

Palmy 

Tento typ rastlín patrí k výborným sušičkám vzduchu. Dlhé listy totiž dokážu absorbovať množstvo vlhkosti a týmto spôsobom zabraňujú šíreniu plesní. Na boj proti plesniam je najvhodnejšia palma Kentia, ktorú nájdete i pod názvom rajská palma alebo howea. Jej výhodou je to, že dokáže čistiť vzduch, redukovať nepríjemné pachy  a taktiež produkuje veľa kyslíka.

Lopatkovec

Táto rastlina pomáha s vlhkosťou v miestnosti a zároveň zabraňuje tvorbe plesní. Výhodou je, že nepotrebuje veľa svetla a darí sa jej aj v tmavších miestnostiach.

Paprade

V boji s plesňami vám pomôžu aj paprade, takzvané mečové paprade. Výborne čistia vzduch a filtrujú plyny. Pre papraď je najvhodnejšia kúpeľňa. Nikdy ju nevystavujte priamemu slnku a polievajte ju pravidelne, no nie nadmerne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie