12. januára sa uplynulo 58 rokov od historického momentu, keď sa na experimentálne účely podrobilo prvé ľudské telo kryoprezervácii, metóde, ktorá dnes vyvoláva množstvo etických, vedeckých a technologických diskusií. Táto udalosť otvorila dvere k novým otázkam týkajúcim sa možností zachovania ľudského tela v extrémne nízkych teplotách a potenciálnych spôsobov jeho neskoršieho oživenia.
James Bedford, profesor psychológie, ktorý zomrel v roku 1967 na rakovinu obličiek, sa nezmazateľne zapísal do histórie vďaka svojej jedinečnej postave ako prvý človek, ktorého telo bolo podrobené kryoprezervácii. Informuje seznam.cz.
James Bedford, born in 1893, was an American psychology professor at the university of California.
In 1967, Bedford died of cardiorespiratory arrest after he battled kidney cancer that had metastasized to his lungs. In his will he had left $100,000 for cryonics research, and… pic.twitter.com/hMWBhlO5c9
— Historic Vids (@historyinmemes) July 29, 2023
Po jeho smrti sa začala historická a veľmi kontroverzná prax, ktorú odborníci radšej označujú za kryoprezerváciu než zmrazenie tela, ako by sa to mohlo ľudovo nazvať.
O rok skôr, v apríli 1966, síce už existoval pokus o uchovanie tela staršej ženy z Los Angeles, no v prípade Jamesa Bedforda šlo o niečo oveľa ambicióznejšie – snahu nielen zmraziť telo, ale aj nádej na jeho budúce oživenie, keď pokroky v medicíne umožnia liečbu rakoviny, ktorá ho zabila. Tento postup zahŕňal techniky, ktoré sa dnes už vyvinuli, ale vtedy sa použil dimetylsulfoxid na ochranu tkanív počas zmrazovania a uchovávanie tela v kvapalnom dusíku.
Tento postup je však dnes považovaný za veľmi zastaraný, pretože vedci sa domnievajú, že použitie dimetylsulfoxidu pravdepodobne vážne poškodilo mozog.
Čo je kryoprezervácia
Kryoprezervácia je metóda, ktorá sa dnes využíva na uchovávanie biologických vzoriek, ako sú spermie, krvné bunky, vajíčka alebo aj vírusy. Pokusy o zmrazenie celých organizmov sú však oveľa zložitejšie.
In 1967, he performed the first cryonic suspension in history, freezing James Bedford, a UC psychology professor with metastatic cancer. The event was recreated for Life Magazine. pic.twitter.com/HJGGIeFPCK
— Sam Shaw (@shawsam) December 5, 2018
Tým, že teploty pri kryoprezervácii dosahujú až -196 °C, sa tento postup veľmi líši od dočasného ochladenia, ktoré môže pomôcť pacientom pri vážnych stavoch, ale ide len o dočasné zníženie teploty na 10-15 °C. Zatiaľ sa nepodarilo úspešne oživiť zmrazené ľudské telá.
Je možné človeka po kryoprezervácii znova oživiť?
Aj keď je veľká časť odborníkov skeptická k možnosti oživenia Bedforda, táto udalosť stále zostáva významná ako prvý krok v histórii tejto kontroverznej metódy.
Dnes je celosvetovo zmrazených asi 500 ľudí, väčšinou v Spojených štátoch, a na čakacej listine sú ďalšie tisíce. Pre mnohých je motiváciou nádej, že v budúcnosti budú schopní prekonať nevyliečiteľné choroby a predĺžiť si život. Niektorí záujemcovia riešili aj etické otázky spojené s kryoprezerváciou po asistovanej samovražde.
Bedfordovi nasledovníci
Rovnako sa začali objavovať aj prípady, keď boli telá detí zmrazené po ich smrti, čo vyvolalo množstvo právnych a etických otázok. Spoločnosť Alcor Life Extension Foundation, ktorá sa zaoberá kryoprezerváciou, má v súčasnosti v „starostlivosti“ asi dvesto tiel, z ktorých niektoré patria slávnym osobnostiam.
Otázkou však ostáva, čo si títo ľudia od kryoprezervácie sľubujú. Ak by sa im podarilo vrátiť do života, čaká ich nový svet bez rodiny a priateľov, kde by pravdepodobne boli vnímaní skôr ako výskumné objekty. A je otázne, či sa niekedy dozvieme, či by bola kvalita takéhoto života ešte vôbec životom. Aj keby existovala metóda, ktorá by umožnila dokonale rozmraziť telo, stále by sa mohlo zdať, že ide o umelo oživeného človeka, ktorý už nie je schopný opäť úplne žiť.