Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že civilizačné choroby sú zodpovedné za 70 % úmrtí na celom svete. Medzi tieto choroby patrí aj osamelosť a sociálna izolácia, ktoré výrazne zvyšujú riziko vážnych zdravotných problémov.
Ako informuje portál tn.nova.cz, z pohľadu biológie a evolúcie sú ľudia sociálnymi cicavcami. Práve to signalizuje, že keď sa človek ocitne sám, prípadne je dlhodobo osamelý, tak nevie správne fungovať, čo znamená, že prežíva nútenú sociálnu izoláciu. Dnešný moderný svet takýmto ľuďom nepraje a každodenný stres nás pripravuje o čas, ktorý je potrebný na rozmýšľanie a zbližovanie s inými. Osamelosť sa dnes už zaraďuje k civlizačným ochoreniam a zvyšuje pravdepodobnosť rizika vážnejších ochorení.
Osamelosť spôsobuje aj vážnejšie zdravotné problémy
Na americkej Univerzite Brighama Younga bola vykonaná rozsiahla metaanalýza, ktorá sa zaoberala údajmi viac ako troch miliónov ľudí. Následne bolo týmto spôsobom odhalené, že osamelosť a sociálna izolácia zvyšujú riziko ischemickej choroby srdca o 29 %, mŕtvice o 32 %, cukrovky 2. typu o 40 % a predčasného úmrtia o 26 %. Táto mtaanalýza bola pritom už pred rokmi uverejnená v časopise PLOS Medicine.
Osamelosť je čoraz častejšie porovnávaná s fajčením 15 cigariet denne. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je 70 % úmrtí na celom svete spôsobených civilizačnými chorobami.
Diagnostika nie je jednoduchá
Kým depresia a neuróza sa diagnostikujú relatívne jednoducho, príznaky osamelosti a sociálnej izolácie sú ťažšie identifikovateľné. Vedci stále pracujú na vývoji metód, ktoré by umožnili diagnostikovať tieto stavy a efektívne tým pomáhali ľuďom, ktorí s nimi zápasia.
Pre mnohých ľudí, vrátane tých, ktorí majú rodinu alebo priateľov, je osamelosť vnútorným pocitom, ktorý nie je závislý od vonkajších okolností alebo spoločenského postavenia. Osamelosť nemusí vždy prameniť z nedostatku sociálnych kontaktov, ale skôr z pocitu izolácie, ktorý môže zasiahnuť kohokoľvek.
Spánkové apnoe môže spôsobiť VÁŽNE PROBLÉMY! Zistite, či ním TRPÍTE. Takéto sú PRÍZNAKY
Podľa najnovšieho výskumu môže spánkové apnoe zvýšiť problémy s pamäťou a riziko demencie až o 50 percent.
Vedci sa čoraz viac venujú výskumu spánku, pričom výsledky potvrdzujú dôležitosť zdravého a kvalitného spánku pre fungovanie nášho mozgu a pre naše fyzické i duševné zdravie. Najnovšia štúdia, ktorá analyzuje vplyv spánkového apnoe a jeho príznakov na pamäť a myslenie, ukazuje jasnú súvislosť medzi apnoe a problémami s pamäťou a myslením.
Čo je spánkové apnoe
Spánkové apnoe je porucha spánku, spôsobená opakovaným prerušením dýchania v rámci spánkového cyklu. Spánkové apnoe vrátane obštrukčného spánkového apnoe (OSA) a centrálneho spánkového apnoe môže postihnúť ľudí všetkých vekových skupín, pripomína časopis Medical News Today. Avšak najčastejšie sa vyskytuje v strednom a staršom veku.
Medzi príznaky patria lapanie po dychu počas spánku, ospalosť počas dňa, bolesti hlavy a podobne. Podľa odborníkov sú znaky obštrukčného spánkového apnoe sú zvyčajne ľahko badateľné.
Riziko pre pamäť a myslenie
Neurológ Dr. Dominique Low z Boston Medical Center v prierezovej štúdii zisťoval, aký je vzťah medzi spánkovým apnoe a problémami s pamäťou a myslením. Low je členom Americkej Neurologickej Akadémie. Výsledky ukazujú, že spánkové apnoe spôsobuje až 50-percentný nárast problémov s pamäťou a myslením, informuje časopis Medical News Today (MNT).
„Kvalitný spánok je dôležitý z mnohých dôvodov, od energie potrebnej k vykonávaniu každodenných úloh až po optimálne fungovanie mozgu,“ pripomína MNT. Tento druh poruchy spánku však môže spôsobiť vážne problémy. Len v Spojených štátoch trpí spánkovým apnoe asi 39 miliónov dospelých.
„Výsledky našej štúdie ukazujú, že účastníci, ktorí mali symptómy spánkového apnoe, mali väčšie riziko problémov s pamäťou alebo myslením,“ povedal Dr. Low. „Tieto zistenia potvrdzujú dôležitosť včasného skríningu spánkového apnoe.“
Už doposiaľ bolo známe, že spánkové apnoe negatívne ovplyvňuje kvalitu života a dokonca prispieva k poruchám nálady. Teraz sú tu však nové poznatky.
Podľa neurológa Dr. Joey R. Geea z Providence Mission Hospital so sídlom v Kalifornii môže byť negatívny vplyv spánkového apnoe spôsobený nedostatkom prísunu kyslíka, pričom časté prebúdzanie môže vážne narušiť aj potrebné spánkové cykly. Dodáva, že riziká negatívneho vplyvu apnoe na kognitívne schopnosti „možno liečbou významne znížiť“.