Vaše ruky môžu o vašom zdraví prezradiť oveľa viac, ako si myslíte. Červené dlane, opuchnuté ruky, bledé končeky prstov, lámavé nechty a iné zmeny môžu byť znakom pomerne vážnych zdravotných problémov, od anémie až po ochorenia srdca, pľúc alebo pečene.
Zmeny na rukách môžu byť dôležitým ukazovateľom rôznych zdravotných stavov, často poukazujúc na problémy, ktoré si nemusíme hneď uvedomiť. Ruky totiž poskytujú množstvo viditeľných signálov o našom celkovom zdraví.
Niektoré zmeny na rukách môžu súvisieť so starnutím alebo nesprávnym životným štýlom, iné môžu byť spôsobené vážnejším zdravotným problémom, píše portál novinky.cz.
Červené dlane
Červené dlane môžu byť úplne neškodným príznakom pocitu horúčavy počas menopauzy alebo úzkosti, ale môžu byť aj znakom starnutia alebo zlého krvného obehu. „ Zároveň ale môžu byť príznakom ekzému alebo psoriázy,“ vysvetľuje dermatológ John Lear.
Zriedkavo môže ísť aj o palmárny erytém, ktorý môže byť spôsobený dedičnosťou, ale aj tehotenstvom, rakovinou alebo ochorením pečene.
Tento problém môže niekedy postihnúť končeky prstov, nechtové lôžka alebo chodidlá. „Môže ísť aj o prejav reumatoidnej artritídy,“ upozorňuje dermatologička Zainab Laftahová a dodáva, že príčinou môže byť aj veľmi zriedkavé ochorenie nazývané erytromelalgia, pri ktorom začervenanie a horkosť kože na dlaniach sprevádza pálivá bolesť.
Pri bežných problémoch pomôže používanie neparfumovaného krému na ruky a umývanie rúk. Ak sa to neupokojí, je dobré navštíviť praktického alebo kožného lekára.
Opuchnuté kĺby
Opuchnuté kĺby môžu byť príznakom osteoartrózy, reumatoidnej artritídy alebo dny. „Ak je koža zapálená, môže ísť aj o psoriatickú artritídu, dlhodobé ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť kĺbov, opuch a stuhnutosť,“ vysvetľuje profesor Lear.
Osteoartritída sa prejavuje stuhnutými a bolestivými kĺbmi. Reumatoidná artritída vedie k opuchnutým, teplým kĺbom, rannej stuhnutosti a deformáciám prstov.
„Niekedy ľuďom opúchajú kĺby aj pri nízkych hladinách bielkovín a celkovo prsty pri ochorení štítnej žľazy alebo celulitíde,“ dodáva profesor Lear.
V prvom rade je potrebné zistiť skutočnú príčinu opuchu kĺbov alebo celých prstov. „Existujú rôzne spôsoby liečby artritídy, od protizápalových liekov, imunosupresív až po biologickú liečbu,“ upozorňuje profesor.
Opuch a bolesť sa dajú zmierniť prikladaním ľadových obkladov, ale aj držaním rúk hore alebo podávaním protizápalových analgetík (ibuprofén).
„Pri osteoartróze môže pomôcť užívanie glukozamínu, omega-3 a kolagénových doplnkov. Odporúča sa tiež začať cvičiť a v prípade nadváhy sa pokúsiť schudnúť,“ upozorňuje Laftahová.
Psoriatická artritída sa lieči nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID) alebo kortikosteroidmi. Na zvýšenie hladiny albumínu a bielkovín jedzte bielkoviny pri každom jedle a užívajte vitamín D.
Bolesť a stuhnutosť rúk
Okrem artritídy môžu ekzém, psoriáza, Raynaudov syndróm alebo omrzliny spôsobiť stuhnuté a bolestivé kĺby na rukách.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)