Ruská ekonomika je krehká. Nie je tak silná, ako predstiera

Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/AP/Pixabay)
Reklama

Ruská vojnová mašinéria na Ukrajine pokračuje, ale Rusko nemôže byť príliš odvážne. Ak tak urobí, klame telo. Hoci tamojší diktátor Vladimir Putin neustále opakuje ako na kolotoči, že všetko ide podľa plánu, podľa mnohých ukazovateľov Rusko čelí zásadným problémom a jeho slušne rozbehnutej vojnovej ekonomike dochádzajú sily.

Práve ekonomika sa podľa analytikov môže čoskoro ukázať ako Putinova najväčšia slabina, ktorá ho môže zraziť na kolená. Vojna totiž zaťažuje ruskú spoločnosť oveľa viac, ako by sa mohlo z Putinových prejavov zdať, píše portál idnes.cz.

Najdôležitejšou vecou, ktorou sa Putin snaží podprahovo presvedčiť západných podporovateľov Ukrajiny, je tvrdenie, že čas je na jeho strane. To podľa Kremľa znamená, že jediným spôsobom, ako ukončiť vojnu, je vyhovieť jeho požiadavkám. Hlavnou teóriou, ktorú ruská propaganda cielene predhadzuje svetu, je teda predstava o značnej odolnosti ruskej ekonomiky a minimálnom vplyve západných sankcií na ňu.

Niektorí ekonómovia však tvrdia, že skutočnosť je úplne iná. Ekonomický komentátor Financial Times Martin Sandbu označuje ruskú ekonomiku priamo za „domček z kariet“. Obavy vyjadruje aj ruská podnikateľská elita.

Ukazuje sa, že ani rozmach spôsobený obrovskými vládnymi výdavkami na vojnu, ani rast miezd v dôsledku nedostatku pracovnej sily nebudú trvať večne. Tento rok centrálna banka odhaduje rast HDP na úrovni 0,5 až jedného percenta, čo je výrazný pokles oproti minuloročným 3,5 percentám. Oficiálne sa inflácia blíži k 10 percentám, ale toto číslo je zjavne podhodnotené, a to aj vzhľadom na 21-percentnú úrokovú sadzbu, ktorú centrálna banka drží. Pre bežných Rusov je citeľný najmä výrazný nárast cien základných potravín.

Počet obyvateľov rýchlo klesá

Ťažkosti Ruska prehlbujú najmä nové sankcie USA voči bankám napojeným na globálny systém. Inými slovami, západné sankcie vo všeobecnosti fungujú, len trvá dlhšie, kým sa ich účinok prejaví.

To najhoršie však ešte len príde. Vláda platí prehnané sumy za vojnu bez toho, aby znížila iné výdavky. Rozpúšťa svoje úspory, ktoré rýchlo miznú. Preto sa od tohto roku musia zvyšovať dane z príjmov právnických a fyzických osôb. Štátne podniky, najmä tie v obrannom priemysle, odčerpávajú obrovské množstvo kapitálu, takže súkromný sektor nemôže investovať alebo si musí požičiavať za likvidačné úroky.

Nič z toho samo o sebe nepoloží ekonomiku na kolená, ale nie je to udržateľné donekonečna. „Kremeľ nemá ľudské zdroje na to, aby pokračoval vo vojne a udržal hospodársky rast,“ napísala Alexandra Prokopenková zo think tanku Carnegie Russia and Eurasia Centre.

Vojna poškodzuje Rusko aj v ďalších oblastiach

Nejedná sa len o ekonomiku, vojna ničí Rusko aj v iných smeroch. Prinútila mnohých ľudí v produktívnom veku utiecť z krajiny (až milión) a mnohých ďalších pripravila o život alebo zmrzačila (uvádza sa, že zahynulo najmenej pol milióna ľudí).

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia