V súčasnosti sa sociálnymi sieťami šíri video, v ktorom známy slovenský záchranár Viliam Dobiáš údajne propaguje liek na srdcovo-cievne ochorenia. Zdravotná poisťovňa Union však varuje, že ide o deepfake video, v ktorom záchranár v skutočnosti nikdy nevystupoval. Takýto liek neexistuje.
V poslednom čase sa na sociálnych sieťach šíri video, v ktorom sa propaguje liek, ktorý mal údajne vyvinúť známy slovenský záchranár docent Viliam Dobiáš. Vo videu má tiež vystupovať a liek údajne dokáže za tri dni vyliečiť problémy ako hypertenzia, angína pectoris či arytmia. Podľa videa má produkt množstvo spokojných zákazníkov z okolitých krajín a tvrdí, že lekári, ktorí ho neodporúčajú, klamú svojich pacientov.
Preto zdravotná poisťovňa Union na svojej webovej stránke upozornila, že takýto liek neexistuje. Informovala tiež, že vo videu v skutočnosti nevystupuje Viliam Dobiáš, ale ide o falošné video, tzv. deepfake, ktoré bolo vytvorené pomocou umelej inteligencie. Táto technológia dokáže vložiť do existujúceho videa tvár inej osoby.
Neuverte videu, môže to ohroziť vaše zdravie
Tento podvod predstavuje vážne riziko pre Slovákov s problémami s vysokým tlakom, ktorí by mohli naletieť na tieto falošné informácie. Ak niekto uverí v existenciu zázračného lieku, môže prestať užívať predpísané lieky alebo ignorovať rady lekárov, čím si môže vážne poškodiť zdravie.
„Vysoký krvný tlak je vážny zdravotný problém, ktorý si vyžaduje odbornú starostlivosť a správne liečebné postupy,“ upozorňuje hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Ak chcete chrániť svoje zdravie, buďte obozretní. „Ak narazíte na video, v ktorom znejú informácie príliš dobre na to, aby to bola pravda, je veľká šanca, že to pravda nie je. Určite hneď nezmeňte svoje liečebné postupy a ani nevysadzujte predpísané lieky. Vždy sa poraďte so svojím lekárom – spýtajte sa ho na veci, ktoré ste videli na internete a prediskutujte s ním svoju liečbu. Čo môžete urobiť aj samostatne je overiť si informácie z takéhoto videa prostredníctvom dôveryhodných zdrojov, ako sú zdravotnícke inštitúcie a ich internetové stránky,“ radí lekárka Iveta Schererová zo zdravotnej poisťovne Union.
Rastúci počet podvodov s využitím umelej inteligencie
Podvody s využitím takýchto videí nie sú ničím výnimočným a každý môže na ne naraziť na internete alebo sociálnych sieťach. Preto by ste mali upozorniť aj svojich blízkych, najmä tých, ktorí majú problémy s krvným tlakom, aby takýmto videám neverili.
Podvodné video. Zdroj: FACEBOOK/ Big Heart Guardian