Slovensko stále nijako nereagovalo na českú ponuku prepravných a zásobníkových kapacít plynu. V televízii Nova to dnes (12.1) povedal minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Využitie českej infraštruktúry ponúkol slovenským partnerom na konci minulého roka ako reakciu na zastavenie tranzitu plynu na Slovensko cez Ukrajinu.
Minister zároveň nevylúčil, že do Česka môže aj napriek uzavretiu východnej cesty naďalej prúdiť ruský plyn cez západ. Informuje wn24.cz.
„Dodnes nemám žiadnu odpoveď,“ povedal Vlček.
Podľa neho Slovensko v súčasnosti výrazne dotuje dodávky plynu do krajiny, a zároveň sa musí vyrovnávať s výpadkom ročných príjmov z tranzitu plynu vo výške približne 400 miliónov eur, čo spôsobuje značné problémy tamojšiemu rozpočtu.
Podľa ministerstva priemyslu a obchodu (MPO) platí česká ponuka prepravy plynu na východ nielen pre nadchádzajúce jarné obdobie, ale aj na dlhšie obdobie. Domáca plynárenská infraštruktúra je pripravená okamžite začať prepravu plynu na východ bez nutnosti ďalších úprav.
Na začiatku roka Ukrajina ukončila prepravu plynu z Ruska do EÚ a Moldavska, pretože vypršal päťročný kontrakt medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftohazom. Kyjev, ktorý už takmer tri roky čelí ruskej vojenskej invázii, nepredĺžil platnosť tejto dohody.
Najväčší predajca zemného plynu na Slovensku, štátom kontrolovaná spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), už predtým informoval ČTK, že využíva diverzifikačné kontrakty na nákup plynu od momentu ich uzavretia. SPP označila trasu plynovodu TurkStream, ktorý vedie cez Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, za kľúčovú, pretože ním možno prepravovať ruský aj azerbajdžansky plyn. V minulosti SPP využívala aj trasy cez Chorvátsko či Taliansko.
Česká republika v súčasnosti čerpá plyn zo západu, najmä z Nórska a LNG z terminálu v Nizozemsku. Ešte koncom minulého roka tvoril drvivú väčšinu dodávok do ČR plyn z Ruska, ktorý prúdil cez Slovensko.
Vlček však povedal, že nie je možné vylúčiť, že časť súčasných dodávok plynu do Česka môže byť ruský plyn. Pripustil, že by mohol byť súčasťou zmesi v dodávkach, ktoré do ČR prichádzajú zo západu.
„Ak sa európske štáty nezhodnú na jednotnom postupe, môže sa ruský plyn stále dostať do Európy,“ povedal minister. Zdôraznil však, že Česko už nie je na dodávkach z Ruska závislé a nie je preto vydierateľné.
Na možnosť prítomnosti ruského plynu v domácich dodávkach upozornil aj podpredseda opozičného hnutia ANO Karel Havlíček. Pripomenul, že v posledných mesiacoch výrazne vzrástli dodávky ruského LNG do západnej Európy.
Podľa piatkových údajov ministerstva priemyslu a obchodu sú domáce zásobníky plynu naplnené na 58 percent. Obsahujú viac ako 2,02 miliardy metrov kubických plynu, čo je menej ako v rovnakom období minulého roka, keď bolo v zásobníkoch takmer 3 miliardy metrov kubických plynu, čo predstavovalo 84-percentnú naplnenosť.