Zrejme každý už zažil nepríjemnosti spojené s hnačkou. Môže trvať niekoľko dní, ale aj týždňov. Vyskúšajte tipy na domácu liečbu príznakov a v prípade vážnejších komplikácií zvážte návštevu lekára.
Hnačka sa radí k najčastejším ťažkostiam našich čriev. Ide o stav, ktorý sa vyznačuje častým a vodnatým vyprázdňovaním stolice. Je jedným zo spôsobov, akým sa vaše telo vyrovnáva s poruchami v gastrointestinálnom systéme.
Zapríčiňujú ju rôzne faktory, ako sú infekcie (vírusové, bakteriálne alebo parazitárne), potravinové intolerancie, alergie, prípadne vedľajšie účinky liekov, ktoré užívame krátkodobo alebo dlhodobo.
Zrejme každý už zažil nepríjemnosti spojené s hnačkou. Podľa portálu healthline.com okrem vodnatého stavu stolice k ďalším príznakom patria aj nadúvanie či kŕče.
Kedy sa objavia problémy?
Hnačka môže trvať niekoľko dní, avšak zvyčajne menej než 2 týždne, a vtedy hovoríme o akútnom type. Dôvodom môžu byť bakteriálne či vírusové infekcie, problémy po nedávnom užívaní antibiotík, prípadne otrava z nesprávne skladovaného alebo tepelne upraveného jedla.
Pokiaľ sa ocitneme v krajinách s nižším životným štandardom, kde sa môžeme stretnúť s kontaminovanou vodou, aj tento faktor prispieva k takzvanej cestovateľskej hnačke, ktorú vyvolá infekcia z tekutín.
Aj v tomto prípade nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu organizmu, avšak už z bezpečných zdrojov (napríklad balené vody).
Druhým typom je chronická hnačka v trvaní niekoľkých týždňov a viac. Návštevu lekára rozhodne nevynechajte, a to ani pri príznakoch, ako sú:
- Hnačka trvajúca viac než 2 dni
- Horúčka 38.8°C alebo vyššia
- Časté vracanie
- Šesť alebo viac riedkych stolíc behom 24 hodín
- Silná bolesť brucha alebo konečníka
- Čierna, dechtovitá, krvavá alebo hnisavá stolica
Pri návšteve lekára sa odhalia základné príčiny, či nemáte napríklad aj syndróm dráždivého čreva, alebo akúkoľvek bakteriálnu či parazitárnu infekciu, dodáva webmd.com.
Tipy, ako riešiť hnačkovité stavy
Hnačku sa môžete pokúsiť riešiť ihneď v pohodlí domova ešte pred návštevou lekára. Ako informuje portál medicalnewstoday.com, hnačka spôsobuje nedostatok tekutín a vylučovanie vody z tela. Organizmus vtedy stráca elektrolyty, ako je sodík a chlorid.
1. Rehydratácia
Na podporu regenerácie je životne dôležité doplniť tekutiny, v opačnom prípade hrozí dehydratácia. Tá je najviac nebezpečná u detí a starších ľudí, preto je dôležité myslieť na nich, aby pili dostatok vody.
Podľa štúdií sú aj voľne predajné hydratačné roztoky dobrou voľbou, ako dodať organizmu vyplavené minerály, najmä deťom, ale tiež dospelým.
Obzvlášť pri deťoch si všímajte príznaky dehydratácie počas hnačiek. To zahŕňa sucho v ústach, zvýšený smäd, znížené vylučovanie moču, nedostatok sĺz pri plači alebo vpadnuté oči.
Podráždený tráviaci trakt sa snažte ubrániť pred konzumáciou napríklad:
- nápojov s kofeínom
- alkoholu
- šumivých nápojov
- veľmi horúcich nápojov (vrátane kofeínových)
- mlieka
2. Šetriaca diéta
Pri zotavovaní sa zo stavov hnačky sa odporúča znížiť množstvo prijatého jedla a rozdeliť ho na viac porcií počas dňa. Keďže každému vyhovejú iné typy potravín, niekto siahne po tuhej strave, iný volí skôr tekuté formy jedál.
Ideálnym riešením je šetriaca diéta, ktorá pozostáva napríklad z:
- potravín alebo nápojov s vysokým obsahom sodíka a draslíka, ako sú bujóny, banány a varené zemiaky
- potravín s nízkym obsahom vlákniny, vrátane jogurtov, chudého mäsa a rezancov
Ďalšou možnosťou pre ľudí s hnačkou je diéta s názvom BRAT. Táto skratka pozostáva z:
- B – banánov
- R – ryže
- A – jablkového pretlaku (pyré)
- T – toastového chleba
Diéta kombinuje nevýrazné jedlá s nízkym obsahom vlákniny a vysokým obsahom škrobu, čo pomáha k tvorbe pevnejšej stolice. Táto strava obsahuje tiež užitočné živiny, ako je draslík a pektín.
Je nutné poznamenať, že diéta BRAT je vysoko reštriktívna a neposkytuje vyváženú výživu. Ľudia by ju preto mali dodržiavať len dovtedy, kým sa nebudú cítiť lepšie a nie dlhodobo.
Vyvarujte sa jedlám, ktoré zbytočne dráždia tráviaci systém. Nekonzumujte tučné jedlá, potraviny s umelými sladidlami, s fruktózou alebo jedlá s vysokým obsahom vlákniny.
3. Probiotiká a prírodná liečba
Niekoľko štúdií ukázalo, že užívanie probiotík môže skrátiť trvanie hnačky v priemere o 1 deň. Probiotikum by malo obsahovať baktérie mliečneho kvasenia (laktobacily), ktoré sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch.
Tráviaci systém sa môže poškodiť pri užívaní antibiotík alebo keď je premožený nezdravými baktériami či vírusmi. Probiotiká dokážu byť ideálnym pomocníkom pri hnačke, pretože obnovujú rovnováhu baktérií vo vašom čreve.
Probiotiká sú zdrojom „dobrých“ baktérií, ktoré pracujú v črevnom trakte a vytvárajú zdravé črevné prostredie. Sú to v podstate živé mikroorganizmy, ktoré existujú v určitých potravinách, vrátane napríklad:
- vyzretých mäkkých syroch
- tvarohu
- tmavej čokolády
- zelených olív
- kefíru
- kimchi
- kombuchy
- kyslej kapusty alebo uhoriek
- kváskového chleba
- jogurtu a iné
Nezaškodí siahnuť ani po prírodných metódach. Účinným pomocníkom môžu byť čaje, ktoré obsahujú triesloviny so sťahujúcim účinkom. Vďaka tomu sa vám zníži frekvencia hnačkových stolíc, dodáva portál cajovydychanek.sk.
Vyskúšajte aj tieto nápoje:
- Harmanček – čaj z harmančeka má protizápalové a upokojujúce účinky. Flavonoidy a terpény upokojujú podráždenú črevnú sliznicu, eliminujú kŕče v bruchu a zmierňujú bolesti pri hnačke.
- Šalviu – je účinná najmä pri infekčných hnačkách. Obsahuje látky ako cineol a thujón, ktoré sa vyznačujú silnými antibakteriálnymi účinkami. Pomáhajú bojovať proti patogénom a podporujú rýchlejšie hojenie črevnej sliznice.
- Čierny čaj – pre vysoké množstvo trieslovín majú sťahujúci účinok, čím sa spomaľuje pohyb čriev. Znižuje to frekvenciu a závažnosť hnačky, ako aj liečení podráždenej črevnej sliznice.
- Čaj z dubovej kôry – opäť pre množstvo trieslovín pôsobí sťahujúco, čo priaznivo pôsobí pri liečbe hnačky. Čaj užívajte pri chronickej hnačke alebo hnačke spojenej so zápalovým ochorením čriev.
- Odvar z repíka – vyznačuje sa protizápalovými a sťahujúcimi vlastnosťami. Je účinný pri hnačke a zmierňuje podráždenosť čriev.
- Mätový čaj – ideálny pri nevoľnosti, kŕčoch a plynatosti. Látka mentol uvoľňuje svaly tráviaceho traktu a podieľa sa na tvorbe žalúdočných štiav a žlče, čo zlepšuje trávenie potravy.
- Odvar z mrkvy – vláknina, vitamíny a minerály obnovujú rovnováhu čriev a upokojujú podráždené črevá. Keďže je šetrný k žalúdku, môžu ho užívať aj deti.
4. Medikamentózna liečba
Na trhu nájdete množstvo voľnopredajných liekov, ktoré sú ďalšou voľbou pri zmiernení príznakov hnačky. Od tohto stavu vám uľaví napríklad pre Imodium, Hylak Forte, Enditril, Tasectan, Smecta, prípadne známe čierne (aktívne) uhlie.
Viaže totiž na seba nielen pevné častice, ale aj plynné látky. Pacienti po ňom siahajú pri nadúvaní a plynatosti, kedy sa na uhlie naviažu plyny z tráviaceho traktu. Podobne slúži aj na liečbu hnačky.
Pri deťoch buďte s podávaním liekov opatrní a pred užitím sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Dojčatá mladšie ako 3 mesiace, ktoré trápi hnačka, treba ihneď vziať k lekárovi, dodáva healthline.com.
5. Siahnite po jablčnom octe
Ocot proti hnačke je ako zázrak. Zatiaľ neexistuje veľa lekárskych zistení, ktoré by dokázali účinok jablčného octu v boji pri liečbe hnačky. Portál webmd.com dodáva, že podľa štúdie sa pri bakteriálnej infekcii, ako je E. coli, odporúča konzumácia jablčného octu.
Látka pektín, ktorú obsahujú fermentované jablká, pomáha vytvárať vznik dobrých baktérií v črevách. Predtým sa však poraďte s lekárom, keďže jablčný mušt je kyslý a môže byť silný pre váš citlivý žalúdok. Podľa healthline.com je nutné 1-2 polievkové lyžice jablčného octu zriediť s veľkým množstvom tekutiny (voda alebo šťava).
Konzumácia neriedeného jablčného octu môže popáliť tkanivá úst, hrdla a pažeráka, prípadne poškodiť zubnú sklovinu. Ďalej zapríčiňuje, že z organizmu dostane vodu do čriev, kde sa stolica stane vodnatejšou.
Zmes vody a jablčného octu pite 2-3-krát denne (po čom sa odporúča vypláchnuť ústa), až kým príznaky nevymiznú. Opatrne s množstvom jablčného octu, ak ho vypijete naraz veľa, to práve môže spôsobiť hnačku.
Nezabúdajte na dĺžku časového obdobia, pokiaľ užívate jablčný ocot. Nadmerné pitie môže spôsobiť stratu hustoty kostí. Ak trpíte osteoporózou, pred užitím sa poraďte s lekárom, podobne aj pri užívaní liekov na predpis, ktoré môžu negatívne reagovať na jablčný ocot. Týka sa to medikamentov predpísaných pri cukrovke a antibiotikách, ako napríklad tetracyklín.