Mnoho Slovákov si zvyklo denne užívať multivitamíny a rôzne doplnky stravy, ktoré sa považujú za neoddeliteľnú súčasť zdravého životného štýlu. Často ich považujú za spôsob, ako podporiť imunitný systém alebo zlepšiť celkové zdravie. Avšak lekári a farmaceuti varujú, že mnohé z týchto doplnkov stravy sú zbytočné, pretože ich účinnosť je minimálna alebo dokonca nulová.
Často ide len o marketingové triky, ktoré vyvolávajú dojem, že tieto produkty sú nevyhnutné pre naše zdravie, no v skutočnosti sú to len vyhodené peniaze. Informuje portál Daily Mail.
Špecialisti upozorňujú, že väčšina ľudí dostáva dostatok vitamínov a minerálov z bežnej stravy, a preto tieto doplnky nie sú pre mnohých potrebné. V mnohých prípadoch dokonca môže ich nadmerné užívanie viesť k negatívnym vedľajším účinkom, ako je toxicity alebo nežiaduce interakcie s inými liekmi.
Vo videu na TikToku farmaceutka Amina Khan povedala svojim 271 000 sledovateľom, že existujú tri typy doplnkov, ktoré by nikdy nebrala, vrátane veľmi populárnych gummy vitamínov.
Gumové cukríky: Sú skutočne zdravé, alebo ide len o sladkú ilúziu?
Tieto gummy vitamíny majú niekoľko nedostatkov, z ktorých jedným je, že sú často sladené cukrom (od troch do piatich gramov na jeden cukrík).
Nemusí sa to zdať ako veľa, ale odporúčaná dávka sú dva gumové cukríky denne, pričom Americká kardiologická asociácia odporúča, aby ženy neprekročili 25 gramov cukru denne a muži 36 gramov.
Khan povedala: „Tieto tabletky sú v podstate len cukrové pilulky — rovnako si môžete dať sladkosť. Ľahko sa nimi predávkovať a môžu to viesť k toxicite minerálov.“
Chutia dobre, sú ľahko prijateľné a nemajú charakteristický zápach vitamínov. Sú obzvlášť lákavé pre deti, ktoré môžu mať odpor k prehĺtaniu alebo ich nemôžu prehĺtať.
Doktorka Zariah Chappell, lekárka v Scripps Coastal Medical Center San Marcos v Kalifornii, povedala:
„Je to ako mať cukrovú pilulku alebo cukrík 365 dní v roku. To je veľa cukru, ktorý sa môže rýchlo nahromadiť. Deti, najmä, môžu zjesť viac, ako je odporúčaná dávka, pretože vitamíny chutia tak dobre a dokonca vyzerajú ako ich obľúbené cukríky.“
Nízke dávky v multivitamínoch: Prečo nie všetky vitamíny potrebujete a nebudú mať účinok
Khan hovorila taktiež o multivitamínoch, ktoré „obsahujú trochu zo všetkého“.
„Niektoré dávky jednotlivých živín sú také nízke, že na vás sotva budú mať nejaký účinok. Navyše, nepotrebujete všetky vitamíny, ktoré sa nachádzajú v multivitamíne.“
Štúdia Johns Hopkins, ktorá zahŕňala 450 000 ľudí, zistila, že multivitamíny nemajú žiadny priaznivý účinok pri prevencii srdcových chorôb.
Ďalšia štúdia skúmala približne 1 700 ľudí, ktorí predtým prekonali infarkt.
Boli požiadaní, aby užívali multivitamín alebo placebo dvakrát denne počas piatich rokov. Výsledky ukázali, že užívanie multivitamínov nemalo vplyv na riziko infarktu ani úmrtnosti.
Doktor Edgar Miller, špecialista na vnútorné lekárstvo na Johns Hopkins University School of Medicine, povedal:
„Štúdia za štúdiou prináša negatívne výsledky – a predsa ľudia naďalej užívajú doplnky, a to v rekordných množstvách.“
Štúdie ukazujúce ich neúčinnosť neovplyvnili trh a veľkosť globálneho trhu s vitamínmi a doplnkami stravy dosahuje extrémne hodnoty predaja.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)