Slovenské literárne centrum na sociálnej sieti informovalo o odvolaní riaditeľa Pavla Sibylu bez udania dôvodu. Stalo sa tak dnes (8.1.), keď pobočku Slovenského literárneho centra navštívili zamestnanci Ministerstva kultúry.
V príspevku zverejnenom na sociálnej sieti Slovenské literárne centrum informuje o odvolaní jeho riaditeľa Pavla Sibylu. „Slovenské literárne centrum dnes popoludní navštívili zamestnanci Ministerstva kultúry. Riaditeľovi centra Pavlovi Sibylovi odovzdali list ministerky kultúry s dnešným dátumom, ktorým ho odvolala z funkcie bez uvedenia dôvodu,“ informuje organizácia.
Ide tak už o niekoľké neodôvodnené odvolanie z vedúcich pozícií kultúrnych inštitúcií na Slovensku ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Proti jej deštrukčným krokom sa od začiatku jej pôsobenia zdvihla veľká vlna kritických reakcií z kultúrnej obce aj občianskej spoločnosti a to vrátane veľkých protestov.
Slovenské literárne centrum je slovenská štátna príspevková organizácia zameraná na literatúru. Patrí pod pôsobnosť Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Predmetom jej činnosti je monitorovanie, reflexia a propagácia súčasnej slovenskej literatúry. Jej úlohou je dokumentovať slovenskú literárnu tvorbu v tuzemsku aj v zahraničí. Literárne informačné centrum bolo zriadené k 1. júlu 1995.
Pavel Sibyla viedol Slovenské literárne centrum od januára 2022. Odvolaný riaditeľ Slovenského literárneho centra je slovenský spisovateľ a publicista. Od novembra 2014 do júla 2015 bol vedúcim odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidenta SR počas mandátu Andreja Kisku. Z tejto pozície odišiel aby sa stal v rokoch 2015 až 2018 výkonným riaditeľom Nadácie Zastavme korupciu.
V roku 2009 mu vyšli dve prozaické knihy – zbierka poviedok Coffee stories alebo Deň ako každý iný, a generačná novela Niečo o orchideách. Najmä druhá menovaná kniha sa stretla s pozitívnym ohlasom u kritikov. V roku 2022 mu vo vydavateľstve Literárna bašta vyšla tretia kniha s názvom Na prelome apríla a mája. Okrem fiktívneho príbehu tridsiatnika Mila sa v nej nachádza aj historická línia zachytávajúca osudy Gustáva Husáka a Imricha Karvaša.