Americký miliardár Elon Musk spôsobil vlnu rozhorčenia medzi európskymi lídrami svojimi nedávnymi vyjadreniami na adresu politickej situácie v niekoľkých európskych krajinách. TASR informuje, že Nórsky premiér Jonas Gahr Store a ďalší predstavitelia ostro kritizovali Muskov zásah do vnútorných záležitostí demokratických štátov.
Muskova podpora krajne pravicových strán a provokatívne komentáre
Elon Musk, ktorého často spájajú so zvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom, v posledných dňoch otvorene podporil krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD). Na sociálnej sieti X, ktorú vlastní, venoval niekoľko príspevkov aj britskej vláde. Obvinil britského premiéra Keira Starmera z neschopnosti riešiť závažné prípady sexuálneho násilia a dokonca požadoval uväznenie ministerky Jess Phillipsovej, ktorá je zodpovedná za boj proti násiliu na ženách.
V kontroverznej ankete sa Musk na platforme X pýtal, či by „Amerika mala oslobodiť Britániu od jej tyranskej vlády.“ Tieto výroky vzbudili rozhorčenie nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj medzi lídrami ďalších európskych krajín.
America should liberate the people of Britain from their tyrannical government
— Elon Musk (@elonmusk) January 6, 2025
Reakcie európskych lídrov
Nórsky premiér Jonas Gahr Store označil Muskove komentáre za „znepokojujúce“ a zdôraznil, že jeho zásahy do vnútorných politických procesov sú neprijateľné. „Osoba s takým prístupom k sociálnym sieťam a významnými ekonomickými zdrojmi by sa nemala zapájať do vnútorných záležitostí iných krajín,“ uviedol Store v rozhovore pre NRK.
Podobne reagoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý obvinil Muska z priameho zasahovania do nemeckých volieb. Nemecký kancelár Olaf Scholz tieto aktivity taktiež ostro odsúdil.
Európa odmieta zasahovanie
Store vyjadril obavy aj o budúcnosť nórskych parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v septembri, a zdôraznil potrebu jednotného postoja proti podobným zásahom. „Ak by sme videli takýto zásah v Nórsku, očakávam, že celá politická scéna by sa voči tomu ohradila a dištancovala,“ dodal.
Muskove vyjadrenia a ich dopad na medzinárodné vzťahy len dokazujú, že jeho vplyv ako technologického magnáta siaha ďaleko za hranice Spojených štátov. Európski lídri však vysielajú jasný signál – takéto zasahovanie nebudú tolerovať.