Na konci roka dokončila Čína najdlhší diaľničný tunel na svete, ktorý meria 22,13 kilometra. Nachádza sa v autonómnej oblasti Sin-ťiang a výrazne zlepší dopravné spojenie regiónu. Cesta cez pohorie Ťan-šan sa vďaka nemu skráti z troch hodín na neuveriteľných 20 minút.
Kľúčová stavba v Sin-ťiangu
O technologickej novinke informovali portály China Daily a idnes.cz. Tunel je súčasťou 320-kilometrovej diaľnice, ktorá spája mesto Urumči na severe autonómnej oblasti Sin-ťiang s južnými oblasťami. Tento projekt je zásadný nielen pre regionálne spojenie, ale aj pre medzinárodný obchod. Vďaka novému tunelu sa cesta medzi severom a juhom skráti zo siedmich na tri hodiny.
Očakáva sa, že diaľnica bude plne funkčná ešte tento rok, aj keď presný termín otvorenia zatiaľ nebol stanovený.
Technologické a ekologické výzvy
Stavba tunela začala v apríli 2020 a čelila mnohým výzvam. Tunel leží vo výške viac ako 3 000 metrov nad morom, čo predstavovalo extrémne náročné geologické podmienky. Stavitelia sa museli vyrovnať s častým prenikaním vody a zároveň dodržiavať prísne ekologické normy, pretože diaľnica prechádza blízko chráneného zdroja vody a dôležitého ľadovca.
„Tento tunel je pre mňa ako vlastné dieťa. Som dojatý, že sa nám podarilo dokončiť taký náročný projekt,“ uviedol staviteľ Yang Dongdong, ktorý sa na realizácii podieľal.
Technologický prielom
Rýchle dokončenie stavby umožnili špeciálne technológie, vďaka ktorým Čína prekonala technologickú dominanciu zahraničných spoločností. „Podarilo sa nám získať vedúce postavenie v inováciách,“ uviedol prezident spoločnosti China Communications Construction Xinjiang Transportation Investment and Development, ktorá projekt realizovala.
Strategický význam
Tunel a nová diaľnica majú zásadný význam nielen pre Sin-ťiang, ale aj pre medzinárodný obchod. Región leží na trase modernej Hodvábnej cesty, čo z neho robí kľúčový bod pre prepravu tovaru a služieb. Projekt by mal prilákať nové strategické investície a urýchliť hospodársky rozvoj oblasti.
Najdlhší diaľničný tunel na svete nie je len technologickým zázrakom, ale aj symbolom ekonomického a dopravného prepojenia regiónov. Čína ním posilnila svoju pozíciu na medzinárodnom poli a dokázala, že je lídrom v inováciách a infraštruktúrnom rozvoji.