Sedavé zamestnanie okrem problémov s chrbtom alebo kŕčovými žilami môže stáť aj za estetickým problémom – ovisnutým pozadím.
Sedavé zamestnanie môže mať na náš organizmus celý rad negatív, zvlášť pokiaľ nie je dostatočne kompenzované pohybom. Okrem problémov s chrbtom alebo kŕčovými žilami môže stáť aj za estetickým problémom – ovisnutým pozadím.
Infiltrácia tukového tkaniva
Pri dlhom sedení zanedbávame sedacie svaly, ktoré ochabujú a strácajú svalovú hmotu, píšu novinky.cz. „Nejde pritom len o samotné sedacie svaly, ale aj prsné svaly, deltové chrbtové svaly či hamstringy (skupina troch svalov na zadnej strane stehna – dvojhlavý sval stehna, sval poloblanitý a sval pološľachovitý, pozn. red.),“ upozorňuje fyzioterapeut Andrew Bach.
Tým, že tieto svaly počas sedenia nepracujú, ochabujú a zároveň sa do nich infiltruje tukové tkanivo, vďaka čomu sú svaly aj menej odolné a menia svoj vzhľad a tvar.
Problém ale môže spočívať aj v tom, že v dôsledku ochabnutia sedacích svalov môžu vznikať ďalšie problémy späté so svalovou disbalanciou, od bolesti chrbta, migrény, po žalúdočné problémy a iné ťažkosti.
Necitlivosť či brnenie zadku
Pokiaľ pri dlhodobom sedení pociťujete bolesť zadku, potom za tým môže stáť ischias či syndróm mŕtvej zadnice alebo gluteálnej amnézie, kedy gluteálne, teda sedacie svaly (predovšetkým stredný sedací sval) ochabnú a prestanú správne fungovať.
„Aktivácia svalov je tým jednoduchšia, čím častejšie sa o ňu usilujete. Ak celý deň sedíte, neaktivujete svaly a výsledkom môže byť, že keď ich potom použijete, nemusia byť tak spoľahlivé ako predtým,“ vysvetľuje Bach.
Okrem zlej funkcie svalov navyše môžu dotyční pociťovať aj necitlivosť, brnenie či bolesť zadku. K zmene vzhľadu a tvaru pozadia po dlhodobom sedení dochádza najmä u žien a ľudí stredného veku a starších, u ktorých už začína aj vplyvom veku dochádzať k poklesu svalovej flexibility a napätia, a to najmä u tých ľudí, čo necvičia a nesnažia sa o dostatočnú kompenzáciu dlhodobého sedenia.
Stačí pomerne málo
Pokiaľ chcete problémom z dlhodobého sedenia predchádzať, musíte začať cvičiť a snažiť sa o aktiváciu sedacích svalov v priebehu celého dňa.
Stačí na to pritom pomerne málo – pravidelné vstávanie od stola, chodenie po schodoch a snažiť sa aj počas dňa čo najviac chodiť.
Pomôcť môže aj práca v stoji, teda pri vysokom stole, alebo každých 15 minút sedenia niekoľkokrát stlačiť a povoliť sedací sval či sa zdvihnúť, prípadne zdvihnúť aspoň niekoľkokrát lýtka.
Precvičiť sedacie svaly je možné aj vďaka robeniu drepov, výpadov či preťahovať ich pomocou predklonov či jednoduchých jogových zostáv. Pri každom cviku je ale potrebné hľadieť na správne prevedenie, aby nedochádzalo k vzniku chybných pohybových vzorcov.