EXTRÉMY v počasí spejú ku KATASTROFE! Musíme prijať rázne opatrenia, TOTO sa nám páčiť nebude

Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Roman Hanc, Freepik
Reklama

Nové štúdie jasne dokazujú, že extrémy v počasí sú jedným z dôsledkov globálneho otepľovania spôsobeného človekom, uviedol britský denník The Guardian.

Podľa najnovších analýz zasiahlo komunity po celom svete minimálne 24 ničivých vĺn horúčav, ktoré zanechali množstvo obetí. Vlny horúčav spôsobili úmrtia v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Odborné analýzy ukazujú, že bez tepla zachyteného emisiami fosílnych palív, a teda bez pričinenia človeka by k takejto situácii nedošlo.

Ďalšie štúdie hodnotili, v akej miere globálne otepľovanie zhoršilo dôsledky extrémneho počasia. Zistenia sú šokujúce. „Odhadom milióny ľudí a tisíce novorodencov by predčasne nezomreli, keby nedošlo k otepľovaniu spôsobenému človekom,“ konštatuje britský denník.

Podľa ďalších štúdií by zhruba 550 vĺn tepla, povodní, búrok, sucha a lesných požiarov mohlo mať omnoho miernejší priebeh, keby nebolo globálne otepľovanie. Pritom väčšinu extrémnych poveternostných javov vedci zatiaľ ešte ani neanalyzovali.

Kritické oteplenie

Novú databázu takmer 750 štúdií, ktoré analyzujú vplyv globálneho otepľovania na extrémne počasie, zostavil web Carbon Brief. „Je to dnes jediné takéto komplexné vyhodnotenie. Poskytuje ohromujúce dôkazy, že stav klimatickej núdze je reálny, spôsobuje straty na životoch a ničí živobytie ľuďom po celom svete,“ konštatuje The Guardian.

Carbon Brief je britská webová stránka, ktorá sa venuje najnovšiemu vývoju v oblasti vedy o klíme, ako aj otázkam klimatickej i energetickej politiky. Publikuje analýzy a články opreté o dáta, pričom sa snaží šíriť povedomie a pochopenie závažnosti zmeny klímy. Carbon Brief za svoju činnosť už získal množstvo prestížnych ocenení.

Podľa štúdií spejeme k otepleniu planéty o 2,5 až 3 °C, čo je už katastrofálne, varujú vedci. Upozorňujú, že je už naozaj nevyhnutné prijať zásadné rozhodnutia na zníženie emisií skleníkových plynov a tiež na financovanie ochrany mnohých komunít po celom svete ohrozených klimatickými katastrofami.

Keď sa vedci pred viac ako desiatimi rokmi začali venovať tomuto výskumu, prirovnávali ho k hľadaniu akoby „odtlačkov prstov“ klimatickej zmeny. Dnes je už vplyv klimatickej zmeny taký zrejmý, že svoju prácu prirovnávajú k očitému svedectvu trestného činu.

Najvyšší čas prijať rázne opatrenia

„Niektorí vravia, že klimatológovia by nemali vykresľovať obraz skazy a temnoty,“ cituje britský denník Dr. Joyce Kimutaiovú z Imperial College London, členku skupiny World Weather Attribution. Expertka však takéto postoje odmieta. „Rastúci vplyv klimatickej zmeny na intenzitu extrémnych poveternostných javov je vážne znepokojujúci.“ Dodáva, že „pokiaľ to bude takto pokračovať, bude to naozaj náročné pre všetkých. Klimatická kríza si nevyberá, zasahuje každú časť sveta.“

Kimutaiová konštatuje, že štúdie o klimatickej zmene ukazujú „kritickú potrebu“ významného navýšenia finančných prostriedkov na ochranu ľudí pred extrémnym počasím, a to najmä v komunitách, ktoré sú už dnes ohrozené vlnami horúčav, záplavami a extrémnymi búrkami. V tomto kontexte expertka upozorňuje, že úroveň financovania je v porovnaní s tým, koľko financií by bolo potrebných, „výrazne a bolestivo bezvýznamná“.

Nový svet, na ktorý nie sme pripravení

Emisie fosílnych palív tak dramaticky zmenili klímu, že vlny horúčav sú také časté a neraz až také extrémne, aké tu neboli za posledných päťtisíc rokov. Toto je už nový svet, na ktorý nie sme pripravení, pričom tento nový, zmenený svet „je deň čo deň čoraz nebezpečnejší, pretože emisie skleníkových plynov naďalej unikajú do atmosféry,“ varovne pripomína britský denník.

V posledných dvoch rokoch boli na mnohých miestach planéty také extrémne horúčavy, aké boli ešte donedávna nemysliteľné. Britský denník pripomína, že podľa jednej štúdie by ročne zhruba 10-tisíc novorodencov, ktorí predčasne zomreli v dôsledku horúčav, zostalo nažive, keby globálne otepľovanie nespôsobovalo extrémne horúčavy.

Smrtiace pôsobenie extrémneho počasia evidujeme, ako pripomína The Guardian, už minimálne 20 rokov. Podobne ako aj zvýšenú intenzitu hurikánov s ich vážnymi dopadmi. Napríklad len v roku 2019 bolo až 13-tisíc obyvateľov Mozambiku nútených opustiť svoje domovy kvôli tropickému cyklónu Idai. Nebyť globálneho otepľovania s jeho dôsledkami, nemuselo by k tomu dôjsť.

Na základe zhromaždených štúdií a počítačových modelov vedci dokážu porovnať extrémne meteorologické udalosti umocnené globálnym otepľovaním s rovnakými udalosťami v podmienkach bez rozsiahleho spaľovania fosílnych palív. To umožňuje vedcom vyhodnotiť mieru vplyvu globálneho otepľovania spôsobeného človekom.

Výsledky analýz a porovnaní sú také, že asi v 75 % prípadoch extrémneho počasia práve globálne otepľovanie spôsobuje závažnejší priebeh alebo zvyšuje pravdepodobnosť výskytu. To je ďalšie alarmujúce zistenie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie