Od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022 EÚ výrazne znížila dovoz plynu z Ruska, no množstvo východných členských štátov je stále do značnej miery závislých od dodávok.
Dodávky ruského plynu do štátov Európskej únie (EÚ) cez Ukrajinu sa skončili na Nový rok o 5. hodine SEČ. Došlo tak po vypršaní päťročnej dohody medzi ukrajinským prevádzkovateľom tranzitu plynu Naftogaz a ruským Gazpromom, informuje BBC.
- AKTUALIZOVANÉ – 10:15
Slovensko sa vopred pripravilo
V stredu 1. januára došlo k zastaveniu toku zemného plynu z Ukrajiny na vstupnom bode Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenskej hranici. Oznámil to na svojom webe prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike spoločnosť Eustream.
„Spoločnosť Eustream je pripravená zabezpečiť prepravu pre potreby zásobovania Slovenska zemným plynom na celom území podľa nominácií zákazníkov,“ informuje prevádzkovateľ plynu.
Preprava zemného plynu prebieha na všetkých prepojovacích bodoch v súlade s nomináciami zákazníkov a spoločnosť Eustream je plne pripravená plniť svoje záväzky voči nim a zabezpečiť spoľahlivú prepravu.
Ministerstvo hospodárstva SR v utorok (31. 12.) informovalo, že Slovensko sa vopred pripravilo na zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od 1. januára a má pripravené dostatočné zásoby plynu aj alternatívne dodávky na tento rok.
Podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD) je Slovensko na zastavenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu technicky dobre pripravené.
Štátna spoločnosť SPP má v podzemných zásobníkoch uskladnených o 20 % viac plynu ako pred rokom. Zásobníky, ktoré má zazmluvnené spoločnosť SPP sú, navyše, aj na konci decembra naplnené prakticky na 100 %, čo v tomto období nie je štandardné.
- PÔVODNÁ SPRÁVA
Koniec lacného ruského plynu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už skôr povedal, že jeho krajina nedovolí Rusku „zarobiť ďalšie miliardy na našej krvi“ a dal EÚ rok na prípravu.
Európska komisia uviedla, že plynový systém kontinentu je „odolný a flexibilný“ a že má dostatočnú kapacitu na to, aby sa vyrovnal s ukončením tranzitu cez Ukrajinu. Rusko môže stále posielať plyn do Maďarska, ako aj Turecka a Srbska cez plynovod TurkStream cez Čierne more.
Zastavenie toku cez Ukrajinu znamená koniec éry lacného ruského plynu v EÚ. Slovensko je zastavením toku najviac postihnuté, zatiaľ čo Európska komisia tvrdí, že dopad bude obmedzený vďaka starostlivému plánovaniu a alternatívnym dodávkam.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)