Hrozí, že vyše 3300 lekárov vo výpovedi od 1. januára 2025 nenastúpi do práce. Pre TASR to potvrdil podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslav Mendel. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR uisťuje, že situáciu aktívne rieši a rokuje s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
LOZ upozorňuje na problém s dodatkami
Problémom sú dodatky k zmluvám, na ktorých sa dohodlo LOZ s Ministerstvom zdravotníctva SR. Zhruba 20 lekárov ich s nemocnicami spoločností Agel a Penta Hospitals stále neuzavrelo.
Podľa podpredsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslava Mendela môžu neuzavreté dodatky spôsobiť vážny problém. „Momentálne sú dodatky v nemocniciach vyzbierané, ale nie sú odovzdané na riaditeľstvo. Dohoda s ministerstvom bola taká, že buď sa vrátime všetci alebo ani jeden,“ vysvetlil Mendel. Problém sa týka iba nemocníc spoločností Agel a Penta Hospitals, zatiaľ čo ostatné nemocnice dodatky svojim zamestnancom už poskytli.
Ministerstvo zdravotníctva rokuje o riešení
Ministerstvo zdravotníctva reagovalo na situáciu s tým, že aktívne rokuje s poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti. „MZ SR rieši situáciu a verí, že dôjde k vzájomnému kompromisu a zmieru,“ uviedlo ministerstvo.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) ešte v decembri podpísal s LOZ zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Vláda sa v nej zaviazala k splneniu viacerých požiadaviek odborárov a k ďalším rokovaniam o sporných bodoch.
Podmienečný návrat lekárov
Uzavretá zmluva mala zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil v dôsledku výpovedí lekárov. Predseda LOZ Peter Visolajský po jej podpise avizoval, že návrat lekárov je podmienečný a vláda musí do konca februára 2025 splniť svoje záväzky.
Nemocničným lekárom by sa podľa zmluvy mali zvyšovať platy na úroveň pred konsolidáciou. Rovnako sa očakáva, že problémy s dodatkami v nemocniciach Agel a Penta Hospitals budú čo najskôr vyriešené.
Hrozba, ktorá môže ochromiť zdravotníctvo
Ak sa situácia nepodarí vyriešiť, viac ako 3300 lekárov vo výpovedi môže nenastúpiť od Nového roka do práce. Tento scenár by mohol viesť k vážnemu ohrozeniu plynulosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva však vyjadruje optimizmus a uisťuje, že rokuje o riešení, ktoré zabezpečí sociálny zmier a kontinuitu zdravotnej starostlivosti.