Vybojovaná nižšia DPH na knihy NEZNÍŽI plošne ich ceny. V obavách sú vydavatelia detských časopisov

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Marko Erd, Radovan Stoklasa
Reklama

Po kritike ministra financií nedošlo k zvýšeniu sadzby DPH na knihy. Iný problém ale riešia vydavatelia detských časopisov, ktorí zostali nemilo prekvapení z konsolidačných opatrení.

Medzi prijatými konsolidačnými opatreniami, ktoré majú v roku 2025 ozdraviť verejné financie, bolo aj zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na knihy z 10 na 23 percent.

Toto rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky, preto sa minister financií Ladislav Kamenický rozhodol ustúpiť tlaku a nezvýšil, ale naopak znížil sadzbu. Od nového roka tak DPH na knihy bude namiesto 10 percent päť. Minister upozornil, že bude kníhkupectvá pozorne sledovať, ako budú znižovať ceny kníh.

Jej hodnota by bola dnes podstatne vyššia

Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska (ZVKS) však avizuje, že znížením DPH na päť percent síce pomôže spomaliť zdražovanie kníh, ale ich ceny sa plošne neznížia.

Vplývať na to budú rastúce prevádzkové náklady a konsolidačné opatrenia, ktoré pre knižný trh znamenajú nové výzvy.

Cena kníh je v súčasnosti podľa združenia vystavená tlaku inflácie, pričom posledných desať rokov rástla priemerná cena tlačených kníh len mierne a ani zďaleka tak nemala dosiahnuť úroveň zvýšenej cenovej hladiny.

„Ak by cena knihy rástla v súlade s infláciou, jej hodnota by dnes bola podstatne vyššia. Vydavatelia a kníhkupci však dlhodobo absorbujú časť rastúcich nákladov, aby knihy ostali prístupné čo najširšiemu publiku,“ vysvetlil predseda ZVKS Juraj Heger.

Okrem samotnej ceny by mala očakávaná inflácia spôsobiť taktiež zvýšenie prevádzkových nákladov spojených s tlačou a distribúciou kníh.

Základný nositeľ kultúry

Z prijatých konsolidačných opatrení by malo mať na slovenský knižný trh najväčší vplyv zvýšenie minimálnej mzdy o 8,8 % a zavedenie transakčnej dane, priblížilo združenie. Tieto opatrenia prehĺbia podľa ZVKS finančné zaťaženie vydavateľov a kníhkupcov a budú znamenať ďalší tlak na už teraz napäté rozpočty.

Zníženie DPH na knihy je podľa združenia dôležitým krokom, ktorý pomôže spomaliť rast cien a vytvoriť udržateľnejšie podmienky pre vydavateľov a kníhkupcov. Zvýši tiež šance menších nezávislých kníhkupectiev na ich ďalšiu existenciu, vyzdvihli predstavitelia ZVKS.

„Knihy sú základným nositeľom kultúry a poznania a ich dostupnosť by mala byť prioritou. Veríme, že tento krok vlády bude motiváciou na ďalšiu podporu slovenského knižného trhu,“ uzavrel Juraj Heger.

Otvorený list

Slovenské literárne centrum (SLC) zostalo pobúrené po prijatí konsolidačného balíčka. Detské tituly nespadali pod zníženú daň 10 percent, a preto sa na ne ďalší pokles DPH nebude od roku 2025 vzťahovať. V praxi to znamená, že detské tituly výrazne zdražejú z dôvodu 23-percentnej sadzby dane.

„Detské časopisy pod zníženú sadzbu dlhodobo nespadali, keďže podmienkou bolo vychádzať najmenej štyrikrát do týždňa. Časopisy pre deti sú spravidla mesačníky alebo štvrťročníky, a preto podľa nového zákona opätovne nespĺňajú túto legislatívnu požiadavku,“ vysvetlilo SLC na svojej stránke.

Detské časopisy predstavujú dôležitú vzdelávaciu funkciu, zlepšujú jazykové zručnosti detí a sú doplňujúcim elementom výučby rovnako ako knižné publikácie. Ich dostupnosť je pre mnohých rodičov dôležitá a zvýšená sadzba DPH zbytočne navyšuje ich konečnú cenu, čím sa výrazne obmedzí prístup detí k vzdelávacím materiálom.

Vydavateľstvo Bublina s redakciou časopisu Slniečko iniciovalo spísanie otvoreného listu, pod ktorý sa podpísali všetky vydavateľstvá detských časopisov.

V liste jasne uvádzajú konštruktívne argumenty, prečo považujú zníženie DPH na detské časopisy za nevyhnutné, a aký pozitívny dopad by mala väčšia dostupnosť vzdelávacieho materiálu pre mladých čitateľov na Slovensku. Celé znenie otvoreného listu je dostupné na stránke literárneho centra.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis