S plnými stolmi prichádza aj hrozba prejedania. Odborníčka radí, ako si nezničiť líniu

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash/ Towfiqu, barbhuiya)

Blížiace sa sviatočné dni a plné stoly lákajú na chutné, ale často nezdravé pochúťky. Podľa odborníčky na výživu a fyzickú aktivitu z estónskeho Národného ústavu pre rozvoj zdravia Tagli Pitsiovej sa dá prejedaniu vyhnúť starostlivým plánovaním jedál.

Ľudia podľa nej často jedia z nudy, takže by mohlo byť užitočné ponúkať hosťom zdravšie možnosti a ešte lepšie: robiť niečo iné ako jesť, napísala na svojom webe estónska verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica ERR .

„Je dobre známe, že čím väčšia rozmanitosť je na stole, tým viac majú ľudia tendenciu jesť. Oplatí sa preto zamerať sa na hlavné jedlá,“ povedala výskumníčka a poradila, že užitočné by mohlo tiež byť servírovať v priebehu večierku alebo stretnutia zdravej pochutiny napríklad tyčinky z čerstvej zeleniny.

Okrem toho radia rôzne aktivity. „Rozhodne odporúčam naplánovať večer tak, aby to nebola len jedna veľká hostina, ale aby zahŕňal rôzne ďalšie činnosti. Napríklad spoločnú prechádzku, hranie stolových hier alebo iné aktivity,“ povedala estónskej stanici Pitsiová.

Pre tých, ktorí chcú schudnúť, nemusí sviatočné obdobie znamenať veľký krok späť. Treba však mať na pamäti, že sviatočné jedlá bývajú kalorické, majú vysoký obsah tuku a sú plné cukru a soli. Zradné podľa Pitsiovej môže byť, pokiaľ sa jedálniček skladá prevažne zo zemiakového šalátu, koláčov a podobných jedál. Hoci človek zje menej, napriek tomu nechudne. Pokiaľ v strave chýba dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny, telo sa snaží vyťažiť z jedla, čo sa dá, čo môže brániť chudnutiu, píše ERR.

Na mieste je tiež opatrnosť v prípade sladkých jedál a pochúťok. Odporúčaná denná porcia sladkého je napríklad u dospelej ženy maximálne 160 kilokalórií, čo zodpovedá približne trom kúskom cukroviniek, uviedla estónska stanica.

Silná túžba po sladkostiach podľa odborníčky na výživu Pitsiovej môže trvať dva až tri týždne. „Ak sa vám však podarí čo najviac znížiť príjem cukru, po dvoch až troch týždňoch zistíte, že je ľahšie povedať sladkostiam nie,“ uviedla výskumníčka. Pri chuti na niečo sladké je podľa ERR lepšie siahnuť po ovocí alebo vypiť pohár vody, pretože nutkanie po sladkom môže prameniť aj z hladu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie