VIDEO: Vedcom sa podaril zachytiť unikátny zvuk veľrýb. Rozkošne prosia svoje mamy

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: reprofoto/YouTube/IFL Science, X/@NOAAFisheriesSE

Vďaka pripojeným kamerám boli schopní použiť kombináciu vizuálnych a zvukových záznamov, ako aj údaje z akcelerometra a hĺbky, aby sa pokúsili zistiť, čo sa deje, keď veľryby vydávajú určité zvuky.

Komunikácia veľrybích mláďat a ich matiek je vždy veľkou záhadou, čo sa zvukmi snažia povedať. Nová štúdia poskytla zaujímavé zvukové nahrávky, na ktorých sa prejavuje mláďa veľryby. Nahrávka odhalila to, čo sa zdá byť prvým dôkazom prosieb u veľrýb baleových (kosticovce alebo bezzubé veľryby, pozn. red.).

Namiesto hmatov využíva zvuky

„Mláďa vydáva rôzne spoločenské zvuky, ako je dlhé, tiché bručanie, krátke híkanie alebo kňučanie vo vysokých tónoch, ale pokiaľ ide o dojčenie, vydané zvuky sú zvyčajne krátkymi, nízkofrekvenčnými zvukmi, ktoré pripomínajú štekot alebo grganie,“ povedal vedúci štúdie Maevatiana Nokoloina Ratsimbazafindranahaka pre IFL Science.

„Väčšinou sa navonok nedeje nič zjavné, keď mláďa začne vydávať tieto zvuky. Typicky nepoužíva hmatové signály, ako je narážanie hlavou na matku, ktoré vidíte u niektorých suchozemských cicavcov. Namiesto toho mláďa len vydáva zvuky a pomaly sa presúva do polohy pod matkou, blízko mliečnych žliaz. Ak je mláďa naozaj hladné, pravdepodobne volá nástojčivejšie alebo častejšie po potrave.“

Projekt umožnila spolupráca medzi akustickým komunikačným tímom parížskeho inštitútu neurovedy v Saclay, Univerzitou v Antananarivo a združením Cétamada v Sainte Marie na Madagaskare. Na mladé veľryby pripevnili kamery, avšak vedci sa snažili k nim pristupovať pomaly a jemne, aby sa minimalizovalo rušenie.

Vďaka pripojeným kamerám boli schopní použiť kombináciu vizuálnych a zvukových záznamov, ako aj údaje z akcelerometra a hĺbky, aby sa pokúsili zistiť, čo sa deje, keď veľryby vydávajú určité zvuky. Boli dokonca schopní priradiť typy k hovorom, čo odhalilo, že určité typy boli bežnejšie počas konkrétnych činností.

Napríklad dojčenie sa najčastejšie spájalo s volaniami typu č. 3 a typu č. 2 (grgnutie a štekot). Medzitým boli hlasy typu #4 a typu #6 dôležité pri predpovedaní hravého správania.

Životne dôležité pre rast a prežitie

Výskum je fascinujúcim ponorom do sveta veľrybej komunikácie, ale tím ešte neskončil a pokračuje ďalej v snahe rozlúštiť to, čo sa mu práve podarilo zistiť.

„Aj keď náš výskum určite poskytuje nové poznatky o tom, ako mláďatá využívajú svoje hlasové prejavy, jedným krokom k posilneniu týchto zistení by bolo uskutočniť experimenty s prehrávaním,“ vysvetlil Ratsimbazafindranahaka.

„Toto je štandardný prístup v bioakustike na testovanie funkcií vokalizácie zvierat. Samozrejme, prioritou by boli dobré životné podmienky zvierat a minimalizácia vyrušovania, ale vysielaním potenciálnych žobravých hovorov sme mohli sledovať, ako matka reaguje. Tento druh testu by skutočne pomohol potvrdiť, či je naša interpretácia hovorov správna,“ dodáva.

Zostáva zodpovedať veľa otázok, ale jedna vec je jasná, že zvukové prejavy v našich oceánoch sú dôležité pre všetky druhy života vo všetkých štádiách života.

„Vidíme, že hlasové prejavy sú spojené s ošetrovateľstvom, ktoré je životne dôležité pre rast a prežitie mláďat,“ povedal Ratsimbazafindranahaka.

„Zdôrazňuje to potrebu zvážiť vplyv hluku pred plánovaním akýchkoľvek činností, ktoré by mohli vytvárať zvuk v oceánoch. Len si predstavte, že ste na hlučnej lodi a pozorujete veľryby, ktorá maskuje tieto nízkofrekvenčné signály – matka vďaka tomu nemusí počuť svoje hladné mláďa,“ uzavrel.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie