GenCast, vynájdený londýnskym výskumným laboratóriom Google DeepMind, ukázal lepšie predpovedné schopnosti ako súčasný popredný svetový model, uviedla spoločnosť. Presnosť predpovedí bola viac ako 97%. S umelou inteligenciou tak zrejme nastane prelom aj v presnosti predpovedí počasia.
Nový model počasia založený na umelej inteligencii dokáže poskytovať 15-dňové predpovede s bezkonkurenčnou presnosťou a rýchlosťou, uviedlo laboratórium spoločnosti Google, čo by mohlo byť v súvislosti s narastajúcimi klimatickými zmenami životne dôležité, píše agentúra AFP. GenCast, vynájdený londýnskym výskumným laboratóriom Google DeepMind, „ukázal lepšie predpovedné schopnosti“ ako súčasný popredný svetový model, uviedla v stredu spoločnosť.
Európske stredisko pre strednodobú predpoveď počasia (ECMWF) vytvára predpovede pre 35 krajín a je považované za celosvetové meradlo meteorologickej presnosti. Spoločnosť DeepMind však uviedla, že GenCast prekonal presnosť predpovedí centra vo viac ako 97 % z 1 320 reálnych scenárov z roku 2019, na ktorých boli oba modely testované.
Podrobnosti o jej zisteniach boli zverejnené v poprednom vedeckom časopise Nature. Šéfka ECMWF Florence Rabierová povedala agentúre AFP, že projekt je „prvým krokom“ na začlenenie umelej inteligencie do predpovede počasia. V tejto fáze môže byť použitý ako doplnok ich súčasných modelov, uviedla.
„Postupujeme z roka na rok,“ dodala. „Každá nová metóda, ktorá môže tento pokrok posilniť a urýchliť, je v súvislosti s extrémnym spoločenským tlakom klimatických zmien nesmierne vítaná.“
Model bol vycvičený na základe štyroch desaťročí dát o teplote, rýchlosti vetra a tlaku vzduchu z rokov 1979 až 2018 a dokáže vytvoriť pätnásťdňovú predpoveď iba za osem minút – oproti súčasným technológiám.
„GenCast poskytuje lepšie predpovede každodenného počasia aj extrémnych udalostí ako špičkový systém… až na 15 dní dopredu,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti DeepMind. Vedci varovali, že extrémne počasie je v dôsledku zmeny klímy spôsobenej človekom stále častejšie a závažnejšie.
Vlani v auguste zabila séria lesných požiarov na Havaji približne 100 ľudí. Miestni obyvatelia kritizovali úrady, že ich pred hroziacim požiarom nikto nevaroval. Tento rok v lete náhla vlna horúčav v Maroku zabila počas 24 hodín najmenej 21 ľudí. A v septembri zabil hurikán Helene na Floride a v ďalších juhovýchodných štátoch USA 237 ľudí.
Spoločnosť DeepMind uviedla, že GenCast „konzistentne prekonáva“ súčasný vedúci predpovedný model pri predpovedaní extrémnych horúčav, extrémnych mrazov a vysokých rýchlostí vetra. „Presnejšie predpovede rizík extrémneho počasia môžu pomôcť štátnym predstaviteľom ochrániť viac životov, odvrátiť škody a ušetriť peniaze,“ uviedla spoločnosť DeepMind.