Už v lete naznačil výskum vedcov z Harvardskej univerzity, že populárny liek na cukrovku Ozempic môže spôsobovať zdravotné problémy spočívajúce v strate zraku.
Vedci v Dánsku našli spojenie medzi populárnym liekom na cukrovku Ozempic dánskej farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk a vzácnym očným ochorením, ktoré môže spôsobiť stratu zraku, píše ČT 24. Dánske orgány uviedli, že požiadajú európsky orgán pre reguláciu liekov, aby výsledky dvoch dánskych štúdií preskúmal.
Dve štúdie uskutočnené Univerzitou Južného Dánska (SDU) zistili, že Ozempic viac ako zdvojnásobuje riziko vzniku ochorenia s názvom nearteritická forma prednej ischemickej neuropatie zrakového nervu (NAION) u pacientov s cukrovkou druhého typu.
NAION je nevyliečiteľné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku nedostatočného prekrvenia zrakového nervu a môže spôsobiť náhlu nebolestivú stratu zraku a poruchy zorného poľa. Štúdie skúmali možné nežiaduce účinky semaglutída, účinné látky lieku Ozempic.
Dánska agentúra pre lieky uviedla, že požiada Farmakovigilančný výbor pre posudzovanie rizík liekov Európskej agentúry pre lieky (EMA), aby výsledky štúdií preskúmal. Závery štúdií by mohli prispieť k znepokojeniu ohľadom lieku Ozempic, ktoré vyvolala americká štúdia zverejnená na začiatku tohto roka, dodáva agentúra Reuters.
Počet prípadov ochorenia NAION sa v Dánsku od uvedenia lieku Ozempic na dánsky trh v roku 2018 zvýšil, tvrdí Jakob Grauslund, profesor očných chorôb na SDU. „Podľa našej štúdie je počet zasiahnutých našťastie nižší, než ukazuje americká štúdia, ale aj tak sa počet prípadov NAION zdvojnásobil u ľudí, ktorí Ozempic užívajú,“ povedal Grauslund.
Vedci odhadujú, že na desať tisíc liečených osôb môže pripadať 1,5 až 2,5 nových prípadov za rok.
Prvá štúdia vychádzala z údajov získaných od 424 tisíc diabetikov druhého typu, z ktorých štvrtina bola liečená liekom Ozempic a zvyšok inými liekmi na cukrovku. Druhá štúdia skúmala vzorku 44 517 dánskych diabetikov, ktorí užívali liek Ozempic v rokoch 2018 až 2024, a 16 860 Nórov, ktorí ho užívali v rokoch 2018 až 2022.