Ľudské pozostatky pochádzajú z obdobia približne v rokoch 304 až 30 pred Kristom, v čase, keď Egyptu vládla dynastia pochádzajúca z jedného z generálov Alexandra Veľkého.
Archeológovia v Egypte objavili na cintoríne v meste Oxyrhynchus 13 starovekých múmií so zlatými jazykmi a nechtami. O objave informovalo tamojšie ministerstvo turizmu a starožitností na sociálnej sieti.
Nález sa podaril objaviť tímu počas výkopových prác, keď sa pokúšal dostať na dno pohrebnej šachty. Odhalil pritom sieň s tromi komorami, v ktorých boli uložené desiatky múmií, píše Live Science.
Ľudské pozostatky pochádzajú z obdobia Ptolemaiovcov (približne v rokoch 304 až 30 pred Kristom), v čase, keď Egyptu vládla dynastia pochádzajúca z jedného z generálov Alexandra Veľkého.
Dávnejšie objavili v Oxyrhynchuse 16 zlatých jazykov. Starovekí Egypťania vkladali zlaté jazyky do úst múmií s úmyslom pomôcť zosnulým hovoriť v posmrtnom živote.
„Verili, že zlato je telo bohov,“ vysvetlili začiatkom roka Esther Pons Mellado a Maite Mascort, spoluriaditeľky španielsko-egyptskej archeologickej misie v Oxyrhynchuse.
Rovnaké zloženie tímu vykonalo nové nálezy. „Počet zlatých jazykov je vysoký, čo je zaujímavé,“ povedala Salima Ikramová, profesorka egyptológie na Americkej univerzite v Káhire.
„Je možné, že telá patria vyšším elitám, ktoré boli spojené s chrámovými a zvieracími kultmi, ktoré sa množili v tejto oblasti,“ dodala Ikramová.
Pri najnovšom výkope našli archeológovia s múmiami aj 29 amuletov. Niektoré amulety majú tvar skarabea, keďže starí Egypťania spájali skarabea s pohybom slnka po oblohe. Ďalšie amulety sú v tvare egyptských božstiev, vrátane Hora, Thotha a Isis. Niektoré z nich majú formy, ktoré spájajú viacero božstiev dohromady.
Vykopávky odhalili aj nástenné maľby, vrátane jednej, ktorá zobrazuje majiteľa hrobky menom „Wen-Nefer“, ktorého sprevádza niekoľko egyptských božstiev. Ďalšia maľba na strope zobrazuje bohyňu neba Nut obklopenú hviezdami. Nachádza sa tu aj maľba lode, na ktorej je vyobrazených viacero božstiev.
„Pokiaľ ide o maľby, kvalita je naozaj vynikajúca a sviežosť farieb je jednoducho úžasná,“ povedal egyptológ Francesco Tiradritti z talianskej univerzity.