Dermatovenerologička MUDr. Michaela Blaško PhD. sa v rámci aplikovania botoxu venuje rôznym vekovým skupinám, od tínedžerov s problematickým akné cez tých, ktorých trápi nadmerné potenie, až po dámy, ktorým sa životné emócie vryli do hlbokých vrások.
Jej cieľom je odstraňovať z tváre hnev či únavu a zameriava sa na zrelaxovanie tváre namiesto jej paralyzovania. Botox v správnych dávkach bojuje aj proti nadmernému slineniu, poteniu, traseniu hlavy či rúk a zmierňuje tiež migrenózne bolesti hlavy. Ako sama vraví, botox je milostivý a milosrdný a jeho účinok netrvá večne, predchádza síce vzniku statických vrások už v mladom veku, ale mladosť ako taká nepotrebuje vylepšenia.
„Verím, že skutočná krása sa nemeria štandardmi uloženými spoločnosťou, ale je unikátnym príbehom, ktorý každý z nás píše svojím vlastným spôsobom.“ MUDr. Michaela Blaško PhD.
V MySkinLab sa venujete estetickej aj preventívnej dermatológii. Ako ste sa dostali práve k tejto sfére medicíny? Čo vás na nej fascinovalo?
Odjakživa ma fascinovala koža ako orgán, aká je odolná, ako funguje, ako sa hojí či regeneruje. Je to čarovný orgán, priam zázračný. Veľa o nás vypovedá, dá sa z nej čítať ako z otvorenej knihy. Prezradí o vás, ako sa k nej správate, aké chyby robíte alebo, naopak, ako dobre sa o ňu staráte, ako ju rozmaznávate a chránite.
Koža je jednou z prvých vecí, ktoré na nás ľudia vidia. Je rozhodujúcim orgánom pre naše zmysly a našu identitu. Položili ste si už niekedy otázku, čo je krása?
Krása je to, čo sa ľudskými zmyslami alebo intelektom vníma ako pekné. Je to charakteristika nášho zovňajšku? Je to to, čo vychádza z nášho vnútra? Je to kombinácia oboch? Nie nadarmo sa krásou a jej vlastnosťami zaoberajú filozofi, spisovatelia, vedci a iní po stáročia. Z viacerých definícií je mi najviac blízka Platónova úvaha o kráse. Krása podľa Platóna obsahuje to, čo je podstatné, nadčasové a to, čo podlieha premenám v čase, pričom toto premenlivé určenie má svoje kritérium v absolútnej idei krásy, ktorá sa delí na 3 oblasti: estetickú krásu, etickú krásu a krásu, ktorá prislúcha mysleniu. Krása, dobro a pravda – súhra týchto troch vytvára harmóniu.
S akými vekovými kategóriami sa na klinike stretávate? Aké sú najčastejšie zákroky pre tie najmladšie pacientky?
V MySkinLab sa stretávame so všetkými vekovými kategóriami, keďže sa venujeme nielen estetickej medicíne, ale aj tej kuratívnej a regeneratívnej. Chodia k nám veľmi rady aj deti, u ktorých býva častým problémom suchá koža a tvorba ekzémov. Keďže spolupracujeme aj s OZ Bez vláskov, ako už názov napovedá, venujeme sa trichológii – vede o vlasoch a problémoch s ich rastom a vypadávaním. Pri komplexnom trichologickom vyšetrení sa snažíme odhaliť príčinu problému s vypadávaním vlasov. Sme prvou klinikou, ktorá ponúka ošetrenie talianskym prístrojom Tricopat. Táto liečba je úplne bezbolestná a pozostáva z aplikácie rastových faktorov, nasleduje mikrorez pokožky hlavy, ktorý naštartuje produkciu kolagénu a elastínu. V ďalšej fáze dochádza k stimulácii bunkového metabolizmu a vplyvom akustickej rázovej vlny sa zefektívňuje absorpcia rastových faktorov. Pri elektrostimulácii sa aktívne látky vstrebávajú až 4-násobne rýchlejšie a výsledkom je fotobiostimulačný efekt.
Mladí „násťroční“ u nás hľadajú pomoc s akné. K týmto zákrokom patrí najmä efektívny chemický peeling. S jazvičkami po akné či pigmentovými škvrnami si zas poradí mikroihličková rádiofrekvencia. Tá pôsobí na kolagénové a elastínové vlákna. Spôsobuje ich zmršťovanie, čo vedie k postupnému omladzovaniu a spevňovaniu pokožky.
Dnes sa už dievčatá v pomerne mladom veku rozhodnú pre botox ako cestu ku skrášleniu. Ako na takýto zásah reaguje tvár 20-ročnej ženy v porovnaní s 50-ročnou?
Napriek tomu, že molekulu botulotoxínu priam obdivujem, nevidím dôvod na jej aplikáciu u 20-ročnej ženy. Mladosť je sama o sebe krásna a nepotrebuje žiadne vylepšenia. Pokiaľ príde na aplikáciu BTX 50-ročná dáma po prvý raz, je veľmi pravdepodobné, že už nevyrieši všetky jej problémy s vráskami, nakoľko koža takejto zrelej dámy už bude poprehýbaná a vrásky do nej budú vpečatené, čo tiež nemusíme všetci nutne vnímať ako nedostatok či problém. Do našej kože sú vryté momenty, ktoré sme prežili a to, že nebudeme mať na tvárach žiadnu vrásku ešte nutne neznamená, že budeme vyzerať mladšie či krajšie. Dôležité je uvedomiť si, že starnutie je patofyziologický proces, ktorý spúšťa celá kaskáda patologických dejov v našom organizme a tie sú z veľkej časti ovplyvniteľné našou životosprávou, prístupom k sebe samým, tým, čo jeme, ako spíme, ako sa správame, či cvičíme. Genetika tvorí menšiu časť toho, čo ovplyvniť nevieme. Našťastie, je viac toho, čo ovplyvniť vieme, len musíme chcieť zmenu, čo je niekedy to najťažšie.
V estetickej dermatológii aplikujeme BTX do hyperaktívnych svalov v oblasti tváre na zjemnenie najmä dynamických vrások, aby sme predišli vzniku vrások statických – to sú tie, ktoré už našu kožu „zlomili, preťali“ a sú viditeľné aj v kľude, keď nerobíme žiadnu mimiku. Ja som jednoznačne zástancom toho, že moja práca má ostať diskrétnou a neviditeľnou. Snažím sa z tvárí odstraňovať negatívne emócie, ako hnev či únava. Na to potrebujem BTX aplikovať do správnych svalov, v správnej hĺbke a v správnej dávke. Tváre neparalyzujem, iba ich zrelaxujem.
S akými nevýhodami sa spája aplikácia botoxu v mladom veku? Aké sú riziká?
BTX patrí medzi jedno z najbezpečnejších liečiv, ktoré v medicíne máme. Botulotoxín je prírodne sa vyskytujúca bielkovina produkovaná baktériou Clostridium botulinum. V minulosti bol obávaným jedom, no za posledných 40 rokov ho vedci premenili na účinný liek. Počas liečby musí byť podávaný injekčne do svalu alebo žľazy v správnych dávkach. BoNT sa vychytáva v nervových zakončeniach, kde blokuje prenos medzi nervom a svalom alebo nervom a žľazou. To spôsobuje, že sa sval zrelaxuje a napríklad potenie vytvárané žľazou sa zmierňuje.
Všeobecne, najčastejším nežiaducim účinkom je svalová slabosť v blízkosti miesta vpichu. Ďalej to môže byť bolesť, modriny alebo krvácanie v mieste podania. Sú to všetko dočasné symptómy, ktoré aj bez nutnosti liečby vymiznú do niekoľkých hodín či dní.
Ako pôsobí botox v úlohe lieku?
Pomáha pri liečbe viacerých zdravotných komplikácií, medzi ktoré patria hlavne:
- dystónia: mimovoľné svalové kŕče alebo sťahy, ktoré spôsobujú krútivé, trhavé pohyby alebo vytváranie nezvyčajných pozícií tela:
- cervikálna dystónia (torticollis), pri ktorej sťahy krčného svalstva spôsobujú otáčanie, úklon alebo krútenie hlavy,
- nadmerné žmurkanie očí (blefarospazmus),
- abnormálne pohyby sánky alebo dolnej časti tváre (oromandibulárna dystónia),
- sťahy hlasiviek (laryngeálna dystónia alebo spazmodická dysfónia),
- dystónia ruky alebo ramena, napr. pisársky kŕč.
- hemifaciálny spazmus: zášklby svalstva v okolí oka alebo v polovici tváre,
- spasticita: spôsobuje svalové sťahy a zvýšené svalové napätie pri detskej mozgovej obrne, po cievnej mozgovej príhode, úrazoch miechy alebo roztrúsenej skleróze,
- nadmerné potenie alebo hyperhidróza: postihuje dlane alebo podpazušie a môže sa zlepšiť aplikáciou BTX do oblasti kože,
- tras hlavy, rúk alebo hlasiviek,
- nadmerné slinenie (sialorrhea) u pacientov s Parkinsonovou chorobou alebo amyotrofickou laterálnou sklerózou,
- hyperaktívny močový mechúr,
- chronické migrenózne bolesti hlavy.
Pri mladších ročníkoch sa hojne vyskytuje aj akné. Má botox svoje opodstatnenie aj pri riešení tohto problému?
Áno, má. Keďže aplikácia botulotoxínu do blízkosti žliaz, či už potných alebo mazových, ovplyvňuje ich činnosť, a to znížením tvorby potu či mazu. A keďže nadmerná tvorba mazu, seborea, zvýšený mazotok a zmeny jeho zloženia sú jednou z prvotných príčin vzniku akné, môže aplikácia BTX v mikrodávkach priaznivo ovplyvniť tvorbu akné.
Je možné aplikáciu botoxu kombinovať s inými produktmi, napríklad aj s tými na hormonálnej báze?
Určite áno, nakoľko BTX je liek s lokálnym účinkom. Ovplyvňuje len sval či žľazu v mieste jeho aplikácie, nemigruje na iné miesta.
Aké základné body by si mala žena zvážiť predtým, ako sa definitívne rozhodne pre aplikáciu botoxu?
Ja zvyknem vravievať, že BTX je milosrdný a milostivý. Jeho účinok má totiž obmedzené trvanie, v estetických indikáciách a aplikáciách ide o cca 12-16 týždňov a potom sa všetko vráti do stavu spred podania BTX. O tento čas sme však oddialili proces starnutia. Čiže ak aj niekto nebol spokojný s výsledkom, tak po tomto časovom období sa všetko vráti do „pôvodného stavu“ a nemusí už nikdy prísť na reaplikáciu tohto lieku.
Kedy by ste vy ako odborníčka vyslovene neodporučili botox? Aké sú kontraindikácie, o ktorých málokto vie? S čím ste sa už stretli konkrétne pri vašich pacientkach?
Rozhodne neaplikujem BTX ženám, ktoré sú tehotné alebo dojčia. Je to neetické a nikto, žiadny lekár ani farmaceutická firma nerobia klinické štúdie na tehotných a dojčiacich ženách. Nemáme k dispozícii žiadne klinické štúdie na tehotných ženách. Gravidita je pre mňa stav, kedy pacientka nepotrebuje žiadne estetické zásahy.
Neaplikujem BTX nikomu, kto je aktuálne chorý alebo užíva lieky, ktoré by mohli nejakým spôsobom ovplyvniť účinok botulotoxínu. BTX neaplikujem pacientom, ktorí majú poruchy činnosti svalov – u pacientov s mysténiou gravis, Lambert-Eatonovým syndrómom alebo akútne infekčné kožné ochorenie – herpes, impetigo, mykotické ochorenie a pod. v mieste vpichu.
Čo robiť v prípade, že vyskytnú symptómy alergickej reakcie na jednu z látok? Ako postupovať a čo nerobiť?
Alergické reakcie na BTX sú extrémne zriedkavé. No, ak sa také vyskytnú, je potrebné vyhľadať pomoc lekára a nepodliehať samoliečiteľstvu. Všetky nežiaduce účinky, skoré i neskoré, je potrebné hlásiť.