Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) sa počas štvrtkového summitu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským nezhodol na piatich kľúčových témach. Fico to oznámil po skončení zasadnutia Európskej rady, informuje spravodajca. Podľa jeho slov nečakal, že dôverné vyjadrenia, ktoré zazneli za zatvorenými dverami, sa dostanú na verejnosť.
Fico objasnil, že chápe, že ukrajinský prezident je pod tlakom kvôli situácii v jeho krajine. Nečakal však, že dôverné rozhovory sa budú šíriť verejne. Zelenskyj totiž počas tlačovej besedy spomenul Fica a vyhlásil, že je hanebné, keď niekto tvrdí, že Ukrajina príde o zisky po zastavení tranzitu ruského plynu. Zdôraznil, že Ukrajina, okrem finančných strát zo sprzedaže plynu, prichádza o ľudské životy, píše TASR.
„Naša vzájomná výmena názorov potvrdila, že máme názorové rozdiely k piatim témam,“ uviedol Fico. Pripomenul, že slovenská vláda od začiatku vojny označila ruský vpád za porušenie medzinárodného práva, poskytuje Ukrajine humanitárnu pomoc, predáva potrebnú elektrinu, poslala prvý vlak do Kyjeva, ale stále neverí v vojenské riešenie konfliktu a odmieta darovať zbrane.
Premiér objasnil, že nie všetci boli nadšení jeho otázkou týkajúcou sa mierových iniciatív, ako aj jeho tvrdením, že EÚ by mala viac počítať s čínskymi a brazílskymi návrhmi, pričom spomenul aj vytvorenie skupiny priateľov mieru v rámci OSN. Podľa jeho slov reakcie naznačovali, že kto podporuje mier, podporuje agresora.
„Zelenskyj popiera akékoľvek prímerie,“ povedal Fico. Podľa neho je to aj postoj mnohých krajín EÚ. Fico tiež odmietol možnosť, že by Slovensko znášalo vyššie náklady na pomoc Ukrajine, ak by nový americký prezident Donald Trump znížil podporu USA. Opäť zdôraznil, že žiadny slovenský vojak nebude súčasťou operácie EÚ na Ukrajine v prípade uzavretia prímeria. „Nebolo by správne, keby to časť štátov EÚ urobila, nebol by v tom konsenzus,“ priblížil.
Nezhodli sa na tranzite plynu ani členstve v NATO
Fico tiež zdôraznil, že Slovensko nebude podporovať balík sankcií, ktorý by sa týkal jadrovej energetiky, pretože krajina je závislá na výrobe elektriny z jadra. „Názorový rozdiel máme, čo sa týka tranzitu plynu cez Ukrajinu. Pýtal som sa ho, či bude ochotný tranzitovať iný ako ruský plyn,“ povedal Fico. Podľa neho Zelenskyj vylúčil možnosť, že by Ukrajina tranzitovala akýkoľvek plyn.
„Pýtal sa, že či si vieme predstaviť platiť za plyn, ktorý financuje vojnu,“ opísal Fico ich rozhovor. Rovnako odmietol Zelenského tvrdenie, že Slovensko zarába na predaji elektriny Ukrajine.
Podľa Fica sa ďalší spor týka vstupu Ukrajiny do NATO. Tvrdí, že Zelenskyj mu ponúkol uvoľnenie 500 miliónov eur zo zmrazených ruských aktív, ak Slovensko zmení svoj postoj. „Nikdy,“ reagoval Fico aj cez novinárov, pričom zdôraznil, že Slovensko rešpektuje pomoc EÚ Ukrajine a je jej súčasťou. „Rešpektujeme pomoc EÚ Ukrajine, sme jej súčasťou, a preto sa pýtam, či vtedy, keď niekto pomáha a je súčasťou EÚ a organizuje spoločné rokovania vlád, či Ukrajina má právo ohrozovať ekonomické záujmy členského štátu Únie,“ vyhlásil premiér.
Priblížil tiež, že na summite o tejto otázke separátne rokoval so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a upozornil ich, že keď Kyjev zastaví tranzit plynu, tak táto surovina zdražie. Podľa neho treba vyvinúť tlak na eurokomisiu, aby zvážila, ako bude chrániť záujem členských štátov EÚ. Lebo „ak niekto bráni tranzitu plynu a spôsobí zvyšovanie cien a hospodárske škody EÚ, tak je to Zelenskyj,“ dodal.