Urážkami a vyhrážkami počastoval v stredu podpredseda ruskej bezpečnostnej rady a exprezident Dmitrij Medvedev predstaviteľov krajín NATO a novinárov britského denníka The Times.
Na svojom telegramovom účte najskôr ostro skritizoval, ako denník informoval o smrti ruského generála Igora Kirillova, ktorého označil za „legitímny cieľ“. Podľa tejto logiky sú teda všetci predstavitelia NATO a novinári denníka tiež legitímnymi cieľmi, vyhrážal sa Medvedev. „To, čo sa objavilo v The Times, nemožno ignorovať. Darebáci v úvodníku označili útok na generála Kirillova a jeho asistenta za „legitímny akt obrany,“ rozohnil sa na Telegrame Medvedev.
„Podľa tejto logiky všetci predstavitelia krajín NATO, ktorí prijali rozhodnutie o poskytnutí vojenskej pomoci banderovskej Ukrajine, sú zapojení do hybridnej alebo konvenčnej vojny proti Rusku,“ pokračoval. „A všetky tieto osoby možno a treba považovať za legitímny vojenský cieľ ruského štátu. A jednoducho pre všetkých ruských vlastencov,“ doplnil. Svoje hrozby adresoval aj na „komplicov páchateľov zločinov proti Rusku“. „Medzi nich je možné zaradiť aj tých mizerných šakalov z The Times, ktorí sa zbabelo schovali za redakčný článok, rovnako ako ich nadriadených,“ napísal Medvedev.
„V Londýne sa môže stať všeličo“
„Dáva to zmysel? Dáva to zmysel! Čo znamená: buďte opatrní! Veď vy viete, že sa v Londýne môže všeličo stať,“ zakončil exprezident svoje expozé vyhrážkou. K explózii elektrickej kolobežky, ktorá zabila generála Kirillova, šéfa ruskej radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, a jeho asistenta Iľju Polikarpova, sa prihlásila ukrajinská tajná služba. Moskva výbuch označila za teroristický útok a v stredu oznámila, že ruská bezpečnostná služba FSB zadržala 29-ročného Uzbeka, ktorého z generálovej vraždy podozrieva. Zároveň agentúra TASS napísala, že za to mal dostať sto tisíc dolárov.
Podľa ukrajinskej rozviedky to bol práve Kirillov, kto rozhodol o použití zakázaných chemických zbraní na fronte na juhovýchode Ukrajiny. Malo ísť o 4800 prípadov, vo valnej väčšine išlo o použitie granátov s plynmi CS a CN.
Prvý je slzotvorný plyn, druhý má navyše paralytické účinky. Použitie takýchto látok na bojisku zakazuje dohovor o zákaze chemických zbraní. Použitie týchto zbraní potvrdili analýzy vzoriek pôdy. Kvôli spomínaným chemickým útokom skončilo vo vojenských nemocniciach dvetisíc ľudí.