Odborníci natrafili na najvzácnejšieho morského živočícha, nikdy ale neobjavili živý exemplár

Reklama
Počas leta objavilo miestne Ministerstvo ochrany prírody (DOC) na Novom Zélande veľmi vzácnu mŕtvu veľrybu. Odborníci rýchlo zistili, že majú dočinenia s jedným z najvzácnejších morských živočíchov na svete, Mesoplodon traversii (veľryba rýľová), najvzácnejší druh veľryby zobákovitej. Foto: DOC/Michael Hayward, DOC

Stvorenie, ktoré vyplavilo na breh, bolo vzácnou a kľúčovou príležitosťou dozvedieť sa viac o tomto druhu, keďže šlo o jedinečnú možnosť preskúmať nájdený exemplár v celosti.

Počas leta objavilo miestne Ministerstvo ochrany prírody (DOC) na Novom Zélande veľmi vzácnu mŕtvu veľrybu. Odborníci rýchlo zistili, že majú dočinenia s jedným z najvzácnejších morských živočíchov na svete, píše IFLScience.

Najmenej známy veľký druh

Vôbec prvá pitva najvzácnejšej veľryby na svete umožnila domorodým obyvateľom a vedcom dozvedieť sa viac o jednom z taokov, čo v jazyku maorskej kultúry južného ostrova znamená poklad.

Morským cicavcom bol Mesoplodon traversii (veľryba rýľová), najvzácnejší druh veľryby zobákovitej, pričom doteraz bolo potvrdených iba šesť exemplárov, avšak nikto nikdy nevidel žiadneho živého živočícha tohto druhu.

Zamestnanci DOC ju objavili začiatkom júla, aby vyšetrili správy o uhynutej veľrybe neďaleko malej rybárskej dediny Taieri Mouth. Veľryba rýľová – „jeden z najmenej známych veľkých druhov cicavcov modernej doby,“ uviedol vtedy vo vyhlásení vedúci prevádzky DOC Coastal Otago Gabe Davies.

Stvorenie, ktoré vyplavilo na breh, bolo vzácnou a kľúčovou príležitosťou dozvedieť sa viac o tomto druhu, keďže šlo o jedinečnú možnosť preskúmať nájdený exemplár veľryby rýľovej v celosti. Vôbec prvá pitva veľryby rýľovej priniesla niekoľko nových poznatkov o ich anatómii.

„Nielenže bola táto veľryba prvou svojho druhu, ktorú veda analyzovala, ale stalo sa prvýkrát, čo náš podkmeň spolupracoval s vedcami na spojení domorodých a západných znalostných systémov, aby sme všetci mohli získať lepšie pochopenie veľryby a jej správania,“ povedala členka kmeňového rodu Rūnanga Rachel Wesleyová v nedávnom vyhlásení.

Deväť žalúdočných komôr

Ich práca po prvýkrát odhalila, že veľryby s rýľovými zubami majú v hornej čeľusti drobné pozostatkové zuby. Zostatkové štruktúry, ako je táto, sa považujú za pozostatky evolúcie, čo dokazuje, že kedysi slúžili väčšiemu účelu a hoci sa teraz obmedzili, neexistuje evolučný tlak, aby túto vlastnosť úplne stratili.

Zmenšené zadné končatiny veľrýb sú často propagované ako ďalší príklad pozostatkových štruktúr, ktoré zostali z obdobia suchozemských dní asi pred 50 miliónmi rokov. Končatiny sú teraz zredukované na drobné zvyšky bokov.

Ďalšou zvláštnou črtou veľryby rýľovej bolo množstvo jej žalúdkových komôr – presnejšie deväť – a tiež stopy o tom, ako jedia a komunikujú.

„V niektorých z týchto žalúdkov sme našli zobáky chobotníc a niekoľko šošoviek z očí chobotnice, niekoľko parazitických červov a možno aj niektoré ďalšie časti organizmov, o ktorých si nie sme celkom istí,“ povedal poradca DOC pre morskú vedu a odborník na veľryby rýľové, Anton van Helden.

Dodáva, že „máme parazitológa, ktorý ich bude študovať, aby zistil, čo sú zač. Našli sme tiež zaujímavé štruktúry spojené s kŕmením a produkciou zvuku. Zmerali sme a popísali rôzne svaly a orgány, aby nám pomohli opísať tento druh a urobiť porovnanie s príbuznými druhmi. To všetko pridáva k súboru vedomostí, ktoré budujeme.“

Smrť vzácneho zvieraťa je pre tento druh smutným dňom, no nájdený kus umožní vedcom dozvedieť sa viac o veľrybách rýľových, vďaka čomu sa môžeme lepšie pripraveniť na ich ochranu v budúcnosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie