Prvé Vianoce po strate milovanej osoby: Doprajte si čas a zmeňte zaužívané zvyky

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK/DC Studio, FOTO TASR/Jakub Kotian

Blíži sa najšťastnejší sviatok roka. Ak sme však v uplynulom roku stratili blízkeho človeka, Vianoce môžu byť skutočnou emocionálnou výzvou. Dôležité je dať si dostatok času a prijať fakt, že tento rok budú sviatky iné. Je v poriadku smútiť, ako aj prijať tento čas ako odrazový mostík k novému začiatku.

Vianoce pripomenú stratu

Na Vianoce sa od každého očakáva radostná a sviatočná nálada. Okrem veselosti okolo stromčeka je koniec decembra časom, keď bilancujeme uplynulý rok. Toto obdobie je každoročne veľmi ťažké pre tých, ktorí sa práve museli vyrovnať so stratou milovanej osoby. Ak necítite dôvod na oslavu týchto Vianoc, vedzte, že v tom nie ste sami, píše portál idnes.cz.

„Strata milovanej osoby predstavuje počas sviatkov špecifickú výzvu, pretože kontrast medzi všeobecným veselím a osobným smútkom môže zintenzívniť pocity straty a osamelosti. Stretávajú sa spoločenské očakávania spojené s vianočným obdobím a prirodzený proces smútenia,“ hovorí Pavel Pařízek, psychológ a psychoterapeut z Terapie.cz.

To, čo nám v tomto ročnom období vždy prinášalo radosť, môže zrazu priniesť extrémny smútok, hnev alebo pocit viny. Alebo možno necítime vôbec nič. Oboje je v poriadku.

Prvých niekoľko sviatkov po strate milovanej osoby môžeme pociťovať fyzické a psychické následky smútku, preto je dôležité byť trpezlivý sám so sebou a so svojimi pocitmi. Často pomôže len zhlboka sa nadýchnuť a zamerať svoju pozornosť na prítomný okamih.

Podľa mnohých bývajú druhé Vianoce po strate milovanej osoby ťažšie ako tie prvé. Počas prvých sviatkov bývajú ľudia k sebe zhovievavejší a všetko je zahalené závojom zvláštnej nereálnosti. O rok neskôr sme na seba prísnejší a automaticky predpokladáme, že sa so stratou dokážeme vyrovnať. Ďalší rok sa strata stáva „skutočnejšou“.

Radostné vianočné obdobie môže byť spúšťačom smútku až depresie pre každého, kto stratil niekoho dôležitého vo svojom živote, či už sa to stalo pred rokom alebo pred tridsiatimi rokmi.

Doprajte si čas

Spomienky na vianočné chvíle s blízkymi, ktorých sme stratili, môžu byť obzvlášť dojímavé. Ak náš milovaný človek zomrel, nemôžeme si vytvoriť nové spoločné spomienky, čo prináša obrovský smútok a pocit izolácie. Očakávanie, že budeme prežívať sviatky rovnako ako kedysi, môže byť pascou.

Nakupovanie, míňanie, varenie a balenie darčekov nie sú nevyhnutnosťou. Počas tohto obdobia by sme mali byť k sebe úprimní. Podľa odborníkov pomáha vytvoriť si na sviatky plán s čo najmenšími alebo čo najväčšími aktivitami, ktoré nám umožnia cítiť to, čo cítiť potrebujeme.

Pomáha to spomenúť si nielen na tých, ktorých sme stratili, ale najmä na tých, ktorých stále máme okolo seba. Máme možnosť prejsť na postoj vďačnosti a žiť tak, aby na nás boli naši blízki hrdí.

Zatiaľ čo niektorí chcú utiecť pred smútkom do teplých krajín a zabudnúť, iní chcú prežiť svoj smútok v pokoji domova. „Podľa definície neexistuje správny spôsob, ako sa vyrovnať so stratou blízkeho človeka počas vianočného obdobia,“ upozorňuje Pavel Pařízek.

„Každý človek prechádza procesom smútenia individuálne a musí si nájsť svoju vlastnú cestu. Únik do tepla alebo izolácia môžu byť legitímnymi stratégiami, ak človeku pomáhajú,“ hovorí a dodáva, že dôležité je – ako v každom období – dať si priestor na autentické prežívanie smútku bez tlaku na predčasné ‚radovanie sa‘.

Zaveďte nové tradície

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie