Sťahujú sa nad Sýriou čierne mraky? Experti sa obávajú, v krajine môže zavládnuť nová diktatúra

Reklama
Sýrčania mávajú sýrskymi opozičnými zástavami na centrálnom námestí v Damasku 13. decembra 2024, kde oslavujú zvrhnutie sýrskeho vládneho režimu počas piatkových modlitieb. Líder sýrskych povstalcov, ktorí cez víkend zvrhli režim dlhoročného prezidenta Bašára Asada vyhlásil, že zverejnia zoznam všetkých bývalých vysokých predstaviteľov, ktorí "sa podieľali na mučení sýrskeho ľudu". Vpravo sýrsky povstalec strieľa na plagát pri vchode do bezpečnostného zadržiavacieho centra s názvom Palestínska vetva v Damasku Zdroj: TASR/AP

Po tom, ako povstalci ovládli viaceré mestá a nakoniec aj hlavné mesto Damask, prezident Baššár al-Asad utiekol do exilu. Jeho režim sa rozpadol a moc v Sýrii prevzali rebelovia. Ich cieľom je stabilizovať situáciu a zlepšiť životné podmienky obyvateľstva. Avšak, experti podľa televízie Al Jazeera varujú, že najsilnejšia povstalecká frakcia môže zneužiť situáciu a nastoliť autoritatívne pravidlá.

Po ovládnutí Damasku a úteku Baššára al-Asada do Ruska vznikla v Sýrii dočasná vláda. Jej vedením bol poverený Mohamed al-Bašír, ktorý stojí na čele najsilnejšej sunnitskej islamistickej skupiny Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Vláda by mala fungovať do 1. marca 2024 s cieľom stabilizovať krajinu, obnoviť základné služby a zabrániť ďalším konfliktom medzi rebelmi.

Thomas Pierret, odborník na arabský svet, však upozorňuje, že HTS môže stratiť podporu obyvateľstva, ak nebude ochotná zdieľať moc s ostatnými frakciami. „Potrebná je úradnícka vláda, aby sa zabezpečilo fungovanie štátu,“ dodáva.

Mohamed al-Bašír: líder s kontroverziou v pozadí

Mohamed al-Bašír, ktorý už predtým viedol „Sýrsku vládu spásy“ (SSG) v Idlibe, je nielen politikom, ale aj inžinierom so skúsenosťami v oblasti rozvoja a humanitárnej pomoci. Jeho minulosť však vyvoláva otázky. Podľa Assaada Al Achiho, riaditeľa organizácie Baytna, sa al-Bašír zaujímal o vedenie práve pre možnosť prístupu k financiám. Obavy z jeho vedenia zvyšujú aj správy o praktizovaní mučenia oponentov zo strany HTS. Organizácia ako taká je považovaná EÚ, USA aj Tureckom za teroristickú.

Ekonomické výzvy a hľadanie riešenia

Sýrska ekonomika je v troskách a HTS nemá dostatočné zdroje na dlhodobé financovanie svojich aktivít. Skupina síce v Idlibe zvýšila dane a poplatky za dovoz, no to nestačí. Navyše, sankcie zo strany EÚ a USA, ktoré zasiahli hospodárstvo a obchodné aktivity Sýrie, situáciu ešte zhoršujú.

Podľa odborníka Yassin-Kassaba by riešením bolo zdieľanie moci v rámci širšej politickej koalície. Kľúčovým krokom je dodržanie rezolúcie OSN č. 2254, ktorá stanovuje 18-mesačné prechodné obdobie, prípravu novej ústavy a demokratické voľby pod dohľadom OSN.

Medzinárodné uznanie a legitimizácia vlády

Ak by sa dočasnej vláde podarilo získať podporu obyvateľstva a dodržať kroky nariadené OSN, mohlo by to priniesť nielen stabilitu, ale aj medzinárodné uznanie. Podľa odborníkov sú tieto kroky nevyhnutné na to, aby sa predišlo ďalším konfliktom a vytvoril sa základ pre mierovú budúcnosť Sýrie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie