Ku kritike krokov ministerstva kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej sa v rámci odbornej verejnosti pripája aj Slovenská historická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied. Reagujú tak najmä na nekvalifikované personálne rozhodnutia, ktoré sa v poslednom čase udiali.
Slovenská historická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied, najväčšia stavovská organizácia slovenských historikov a historičiek upozorňuje na aktuálnu situáciu v slovenských múzeách a pridáva ku kritike širokej odbornej verejnosti, píše portál aktuality.sk.
Predmetom kritiky sú najmä netransparentné výmeny riaditeľov múzeí a neodôvodnené prepúšťanie odborných zamestnancov. Podľa odborníkov tieto kroky znamenajú vážne škody v oblasti riadenia kultúry a pamäťových inštitúcií.
„Pozornosť sme venovali nielen múzeám spadajúcim pod zriaďovateľskú pôsobnosť Ministerstva kultúry SR, ale aj inštitúciám, ako je Múzeum mincí a medailí v Kremnici, ktoré patrí pod Národnú banku Slovenska. O tejto inštitúcii bolo medializovaných viacero mimoriadne znepokojivých správ,“ vysvetľuje v stanovisku historik a predseda spoločnosti Rastislav Kožiak.
Najviac znepokojujúcim sa stalo neodôvodnené odvolávanie riaditeľov múzeí po celom Slovensku. Okrem Slovenskej národnej galérie odborníci odkazujú na zmeny vo vedení Múzea Betliar, či prepúšťanie odborných zamestnancov v NBS – Múzeu a medailí v Kremnici.
„Vzhľadom na to, že ich odvolávanie je v kompetencii ministerky kultúry, ktorá podľa poslednej legislatívnej úpravy nemusí uviesť dôvod odvolania štatutárov, došlo k zásadnému zníženiu transparentnosti personálnych rozhodnutí ministerstva,“ upozorňuje Kožiak v stanovisku.
Hoci štátna správa na Slovensku dlhodobo čelí problémom spojenými s politickými nomináciami, kroky ministerstva kultúry v uplynulom roku vyvolávajú medzi historikmi a historičkami „obavy z návratu k praktikám charakteristickým pre obdobie mečiarizmu“, ktoré negatívne ovplyvnili slovenskú vedu a kultúru. Inými slovami, politická príslušnosť sa stala v prípade personálnych zmien jedinou potrebnou kvalifikáciou.
Výbor Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV, ktorý reprezentuje slovenské historičky a historikov združených v najstaršej a najväčšej stavovskej organizácii slovenského dejepisectva, odporúča ministerstvu kultúry, aby sa „pri absencii kompetentnej vízie spravovania vecí verejných opieralo o expertízu odborníkov v danej oblasti“.