Vedci našli po prvýkrát v minerálnej vode v niekoľkých európskych krajinách stopy takzvaných večných chemikálií. Ide o kyselinu trifluoroctovú (TFA), ktorá patrí k takzvaným polyfluorovaným a perfluorovaným látkam (PFAS).
Atómy týchto látok majú veľmi silné väzby, a preto sa tieto toxické chemikálie v prírode a v ľudskom tele ťažko rozpúšťajú. Vo svete sa TFA nahromadila v množstve, ktoré odborníci označujú za alarmujúce, píše portál ČT 24.
Vedci sa domnievajú, že kontamináciu vody spôsobilo nadmerné používanie pesticídov obsahujúcich TFA alebo zlúčenín, ktoré sa naň v životnom prostredí menia. Združenie európskych neziskových organizácií Pesticide Action Network Europe zistilo prítomnosť TFA v desiatich z 19 minerálnych vôd, a to v množstve až 32-krát vyššom, než je prahová hodnota.
„Nikto to nestrážil a je to znepokojujúce, pretože pijeme TFA. Je to oveľa rozšírenejšie, než sme si mysleli,“ povedala Angeliki Lysimachouová z Pesticide Action Network Europe. Výrobcovia minerálnych vôd podľa odborníkov nie sú na vine, dodala.
Vedci tiež zistili, že celosvetové množstvo TFA je vyššie ako u iných večných chemikálií. Okrem používania v pesticídoch je TFA bežným chladivom, u ktorého odborníci verili, že bude bezpečnou náhradou starších skleníkových plynov, ako sú freóny. Avšak nedávny výskum zistil, že aj TFA je silným skleníkovým plynom, ktorý môže zostať v ovzduší až tisíc rokov.
Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) nedávno vyradila TFA z klasifikácie PFAS, čo látku podrobuje menšej kontrole. EPA totiž podľa niektorých občianskych spolkov čelí tlaku zo strany výrobcov chemikálií, pre ktorých je TFA významným zdrojom príjmov.
Európska komisia medzitým navrhuje zákaz dvoch bežných pesticídov, ktoré obsahujú zlúčeniny TFA, a čoskoro môže byť táto večná chemikália klasifikovaná ako látka toxická pre reprodukciu ovplyvňujúcu aj vývoj plodu a dieťaťa.