Strach o život na Zemi? Hovorí sa o vytvorení NEBEZPEČNÉHO mikróba

Reklama
Svetoví odborníci varujú pred rizikom novo vytváraných zrkadlových baktérií. Zdroj: Freepik, Pexels/Edward Jenner

Svetoví odborníci varujú pred rizikom novo vytváraných zrkadlových baktérií. Tie by údajne mohli vystaviť rastliny, zvieratá aj ľudí riziku smrteľných infekcií. Takzvané zrkadlové molekuly vyrobili na bližšie skúmanie vedci z obrazov molekúl nájdených v prírode.

Medzinárodná skupina laureátov Nobelovej ceny spolu s ďalšími odborníkmi vyzývajú na zastavenie výskumu s cieľom vytvoriť mikróby „zrkadlového života“. Podľa denníka The Guardian varujú, že syntetické organizmy môžu znamenať nevídané riziko pre život na Zemi.

Zrkadlové baktérie by sa podľa nich mohli usadiť v životnom prostredí a prekĺznuť cez imunitnú obranu prírodných organizmov. Svoje obavy vedci opisujú v 299 stránkovej správe.

„Hrozba, o ktorej hovoríme, je bezprecedentná,“ uviedol profesor a evolučný biológ z Pittsburskej univerzity Vaughn Cooper.

„Zrkadlové baktérie by sa pravdepodobne vyhli mnohým reakciám imunitného systému ľudí, zvierat a rastlín. V každom prípade by spôsobili smrteľné infekcie, ktoré by sa nekontrolovateľne šírili,“ varoval.

Hoci vytvorenie životaschopného zrkadlového mikróba by podľa odhadov trvalo najmenej desať rokov, výskumná skupina sa rozhodla prácu ukončiť. Ich motiváciou pre výskum bola fascinácia novým objavom a jeho možným použitím.

Zrkadlové molekuly by totiž časom mohli lekári využiť na terapie chronických a ťažko liečiteľných chorôb.

„Ak sa neobjavia presvedčivé dôkazy, že by zrkadlový život nepredstavoval mimoriadne nebezpečenstvo, veríme, že zrkadlové baktérie a iné zrkadlové organizmy, by nemali byť vytvárané,“ píšu autori v článku časopisu Science.

„Odporúčame preto, aby výskum s cieľom vytvoriť zrkadlové baktérie nebol povolený a aby poskytovatelia finančných prostriedkov dali jasne najavo, že takúto prácu podporovať nebudú,“ pokračujú.

„Autori jasne poukazujú na potrebu otvorenej a transparentnej debaty o vývoji zrkadlených živých organizmov. Je ale tiež potrebné identifikovať sľubné a pozitívne využitie zrkadlovej chémie v biologických systémoch, aj keď obmedzeným a možno budúcim regulovaným spôsobom,“ povedal profesor Paul Freemont z Kráľovskej univerzity v Londýne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie