Rusko sa chce odstrihnúť od zvyšku sveta. Testuje vlastný internet, ktorý blokuje aj virtuálne siete

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/freepik, bearfotos

Rusko už dlho pracuje na svojich suverénnych internetových plánoch, pričom sa vracia do obdobia pred napadnutím Ukrajiny.

Dlhodobé plány Ruska odrezať sa od globálneho internetu a vytvoriť si vlastnú suverénnu verziu siete napredujú a posunuli sa o ďalší veľký krok k realite.

Rusko blokuje virtuálne siete

Komunikačný úrad krajiny, Roskomnadzor, údajne testoval systém tak, že v niektorých regiónoch zablokoval zahraničné webové stránky a aplikácie, uvádza Techspot.

Na rozdiel od Číny, kde môžu obyvatelia využívať virtuálne súkromné ​​siete na obchádzanie pekinského Veľkého firewallu, väčšina sietí VPN (virtuálna privátna sieť, do ktorej sa pripája viacero počítačov z rôznych miest, pozn. red.) nedokázala umožniť ruským občanom obísť obmedzenia.

Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), americkej neziskovej organizácie, Roskomnadzor vykonal test cez víkend, pričom ovplyvnil prístup obyvateľov Dagestanu, Čečenska a Ingušska – ruských regiónov prevažne obývaných etnickými menšinami.

Používatelia v týchto oblastiach mali problémy s prístupom k WhatsAppu a Telegramu, ako aj k YouTube, Google a dokonca aj k niektorým službám ruského internetového giganta Yandex.

Ruská mimovládna organizácia pre digitálne práva Roskomsvoboda pre TechRadar povedala, že zatiaľ čo väčšina sietí VPN počas víkendového testu nefungovala, boli niektoré, ktoré áno. Nebolo však špecifikované, ktoré siete fungovali.

Rusko nedávno zakročilo proti používaniu sietí VPN. V krajine je zablokovaných najmenej 197 týchto služieb a mnohé z nich boli odstránené z ruského obchodu App Store. V marci bol prijatý aj zákon, ktorý kriminalizuje šírenie informácií o tom, ako obísť internetové obmedzenia, medzi ktoré patria aj siete VPN.

Obmedzenie internetovej prevádzky

Rusko už dlho pracuje na svojich suverénnych internetových plánoch, pričom sa vracia do obdobia pred napadnutím Ukrajiny (ale až po Kryme). V roku 2019 krajina vykonala sériu testov, aby zistila, či federálni a komerční telekomunikační operátori dokážu efektívne oddeliť Rusko od internetu a zároveň umožniť prístup k miestnym službám pomocou vyrovnávacej pamäte DNS.

Po invázii v roku 2022 a následných sankciách a obmedzeniach uvalených západnými spoločnosťami sa zdalo, že Rusko sa úplne odpojí vďaka domácej sieti RuNet od zvyšku internetu, aj keď ruské ministerstvo pre digitálne technológie, komunikáciu a masmédiá uviedlo aj prípady, keď neexistovali žiadne plány na takúto akciu.

Kremeľ nedávno investoval zhruba 648 miliónov dolárov (617 miliónov eur) do rozvoja svojich technických možností na obmedzenie internetovej prevádzky, píše ISW. Pokúša sa tiež prinútiť Rusov, aby prešli zo západných platforiem sociálnych médií na domáce platformy, ktoré vláda môže ľahšie kontrolovať.

7. decembra Roskomnadzor varoval, že môže zablokovať činnosť ôsmich zahraničných poskytovateľov webhostingu, vrátane Amazon Web Services (AWS), GoDaddy a HostGator, v prevádzke v krajine z dôvodu nedodržiavania ruských zákonov o cenzúre.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie