Ďalší škandál britskej kráľovskej rodiny: Blízkeho priateľa princa Andrewa vyhostili pre ŠPIONÁŽ

Reklama
Britská kráľovská rodina sa tento rok zmieta v problémoch, najnovšie je opäť kameňom úrazu princ Andrew. Zdroj: Wikimedia Commons/Chatham House; Instagram/theroyalfamily

Čínsky podnikateľ a blízky priateľ princa Andrewa, vojvodu z Yorku, identifikovaný iba ako H6, neuspel s odvolaním a do Veľkej Británie sa tak z dôvodu národnej bezpečnosti už nepozrie. O jeho vyhostení rozhodla v marci 2023 vtedajšia britská ministerka vnútra Suella Bravermanová. Teraz jej rozhodnutie potvrdila osobitná imigračná odvolacia komisia (SIAC), uvádza The Guardian.

Britská kráľovská rodina zažíva tento rok krušné časy, pričom situácii nepomáha ani princ Andrew, ktorý je pre svoje sexuálne škandály už dlhodobo v nemilosti rodiny.

Podľa britských úradov bol päťdesiatročný H6 zo svojej pozície schopný utvárať vzťahy medzi prominentnými Britmi a predstaviteľmi čínskeho režimu, ktoré mohli byť využité za účelom politického zásahu. Navyše podľa nich klamal o rozsahu svojho vzťahu s čínskou vládou, čo v spojení s jeho vzťahom s princom Andrewom predstavovalo hrozbu pre národnú bezpečnosť.

H6 údajne od Andrewa dokonca dostal povolenie, že pri rokovaniach s potenciálnymi čínskymi investormi mohol konať v mene princa. V novembri 2021 sa u neho našiel list od princovho poradcu Dominica Hampshirea. „Dúfam tiež, že je vám jasná pozícia, na ktorej u môjho šéfa a jeho rodiny stojíte. Silu tohto vzťahu by ste nikdy nemali podceňovať. Mimo jeho najbližších vnútorných dôverníkov stojíte na vrchole stromu, na ktorom by chcelo byť mnoho, mnoho ľudí,“ stálo v liste.

„Ministerka vnútra oprávnene došla k záveru, že žiadateľ predstavoval riziko pre národnú bezpečnosť Veľkej Británie, a oprávnene dospela k záveru, že je jeho vyhostenie oprávnené,“ stojí vo štvrtkovom rozhodnutí trojice sudcov osobitnej odvolacej komisie. H6 sa pred komisiou obhajoval, že sa zapojeniu do politiky vyhýbal a na čínsky režim má len obmedzené väzby. Jeho advokáti však spomínali, že podnikatelia čínskej národnosti sa kontaktu s Komunistickou stranou Číny preukázateľne vyhýbajú veľmi ťažko. Podľa právnych zástupcov ministerstva vnútra sú ale jeho väzby na čínsku vládu rozsiahlejšie, než priznáva.

Vzťah H6 s Andrewom sa navyše rozvinul až po princovom škandále ohľadom vzťahu s americkým finančníkom a sexuálnym predátorom Jeffreym Epsteinom. Princ sa kvôli nemu vzdal všetkých verejných povinností a za nového zdanlivo lojálneho dôverníka tak mohol v danej dobe byť viac ako vďačný. To spomenula aj odvolacia komisia.

„Žiadateľ získal značné až neobvyklé množstvo dôvery popredného člena kráľovskej rodiny, ktorý bol pripravený pustiť sa s ním do obchodných aktivít. K tomu došlo v kontexte, keď bol vojvoda pod značným tlakom, a dá sa očakávať, že si žiadateľovu lojálnu pomoc cenil. Je očividné, že tlak vyvíjaný na vojvodu ho mohol urobiť voči takému vplyvu zraniteľným,“ stojí vo vyjadrení komisie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie