Čo bolo prvé, vajce alebo sliepka? Zdá sa, že táto starobylá hádanka, ktorá zamestnávala aj gréckych filozofov, je už, zdá sa, definitívne vyriešená.
„Ak sa zameriame na vajce, ktoré obsahuje zárodok sliepky, musíme sa obrátiť na evolučnú teóriu. Dnešná sliepka (Gallus gallus domesticus) vznikla postupným šľachtením z predkov podobných dnešnej kure divej (Gallus bankiva). V určitom bode sa genetická mutácia postarala o vznik sliepky – zárodok s týmito špecifickými génmi teda vznikol vo vajci znesenom »nesliepkou«,“ stručne zhrnul doterajšie poznatky český vedecko-technický web VTM.
Evolúcia tak prináša odpoveď, ktorú teraz potvrdil aj výskum vedcov zo Ženevskej univerzity.
Jednobunkové organizmy
Vedci už v roku 2017 učinili unikátny objav: v morských sedimentoch pri Havajských ostrovoch objavili jednobunkový organizmus Chromosphaera perkinsii. Podľa vedcov sa tento organizmus prvýkrát objavil pred viac ako miliardou rokov, dávno predtým, než sa na Zemi objavili prvé živočíchy.
Vedci zo Ženevskej univerzity teraz zistili, že „tento prehistorický jednobunkový organizmus prešiel bunkovým delením a vytvoril viacbunkové štruktúry podobné embryám živočíchov. To naznačuje, že embryonálny vývoj mohol existovať dávno pred vývojom zvierat,“ uviedla Ženevská univerzita na svojej webovej stránke. Príroda „vlastnila genetické nástroje k »vytváraniu vajec« dávno predtým, než »vynašla kura«“.
To zároveň znamená, že tento jednobunkový organizmus postupne vytvoril predchodcu vajíčok. Zistenia švajčiarskych vedcov tak naznačujú, že vajíčka tu boli dávno pred objavením sa prvých živočíchov. Štúdia bola uverejnená v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov Nature.
Tento výskum naznačuje, akým spôsobom mohol prebiehať živočíšny embryonálny vývoj, uviedol vedecký portál StudyFinds. Inými slovami, príroda vlastnila genetické nástroje na vznik vajíčka dávno predtým, než sa objavilo kura.
„Je to fascinujúci objav, ktorý nám umožňuje vrátiť sa v čase späť o viac než miliardu rokov,“ povedala biochemička Marine Olivetta, spoluautorka štúdie.
Živočíchy (mnohobunkové organizmy) sa na Zemi objavili až po jednobunkových formách života, akými sú napríklad baktérie. Bunkové procesy, ktoré umožňujú vývoj vajíčka v komplexný organizmus, sa vyvíjali z jednoduchých jednobunkových životných foriem, uviedol na základe vedeckej štúdie web StudyFinds. Z jednej vaječnej bunky sa vyvinuli viacbunkové formy života. Tento proces sa podľa vedcov začal dávno predtým, ako sa objavili prvé živočíchy. Práve jednobunkový organizmus Chromosphaera perkinsii „ukazuje, že plán pre vznik života predchádza zvieratá o stovky miliónov rokov“.
„Napriek tomu, že Chromosphaera perkinsii je jednobunkový organizmus, ukazuje sa, že mnohobunkové koordinačné a diferenciačné procesy sú prítomné už v danom druhu, dávno predtým, než sa na Zemi objavili prvé zvieratá,“ vysvetlil Omaya Dudin, vedúci uvedeného výskumu.
Evolučný vývoj
Je zaujímavé, že keď Chromosphaera perkinsii dosiahne svoju maximálnu veľkosť, rozdelí sa na tri typy buniek, ktoré potom aktivujú rôzne gény v niekoľkých etapách, čo je podľa vedcov vlastne predembryonálny vývoj. Týmto delením sa vytvorili mnohobunkové kolónie pripomínajúce ranú fázu živočíšneho embryonálneho vývoja.
Tento proces tiež naznačuje, že „genetické nástroje pre vznik sofistikovaných organizmov tu boli omnoho skôr, než sme si mysleli,“ uviedol ďalej web StudyFinds. „Kto by bol tušil, že tajomstvo pochopenia života sa ukrýva v malom morskom organizme a trpezlivo čaká na vyrozprávanie svojho príbehu?“
Táto štúdia „umožňuje nahliadnuť do procesu vzniku mnohobunkového života,“ konštatuje vedecký portál. Pochopenie tohto prechodu od jednobunkových organizmov k mnohobunkovým „nám pomáha pochopiť evolučný vývoj, ktorý napokon umožnil život zvierat“.
Prvé formy života na Zemi boli jednobunkové, napríklad baktérie. Neskôr sa vyvinuli živočíchy ako mnohobunkové organizmy. Tento embryonálny vývoj prebiehal v určitých etapách. V rámci tohto embryonálneho vývoja došlo k špecifickým mutáciám v genóme predkov dnešnej sliepky. Tieto mutácie potom viedli k vzniku vlastností typických pre dnešnú sliepku.
Takže sliepka alebo vajce? Jednoznačne vajce.