Na prvý pohľad pripomínajú rastliny, no v skutočnosti sú to jedny z najdlhšie žijúcich zvierat na Zemi. Hlbokomorské hubky, konkrétne druh Monorhaphis chuni, dokážu prežiť tisícročia. Vedci zistili, že niektoré exempláre tohto druhu, ktoré sa nachádzajú v Antarktíde, môžu byť staré až 11 000 rokov.
Tieto jedinečné hubky trávia celý svoj život pevne prichytené k morskému dnu pomocou jednej veľkej kremíkovej štruktúry nazývanej spikula. Ich telo sa okolo nej obtáča, čím vytvára valcovitý tvar. Píše o tom iflscience.com.
V roku 2012 sa vedci rozhodli preskúmať izotopové a chemické zloženie kostry jednej z týchto hubiek, objavenej v roku 1986 vo Východočínskom mori. Kostra hubky merala viac ako 2 metre a bola tenká iba 1 centimeter. Vrstvy kremíkových lamiel, ktoré sa formovali podobne ako letokruhy stromov, odhalili jej vek – úžasných 11 000 rokov.
Rastové vzory v týchto vrstvách naznačovali významné zmeny teploty vody, ktoré mohli byť dôsledkom podmorských vulkanických erupcií. Vedci identifikovali niekoľko nepravidelností v raste lamiel, ktoré poukazovali na obdobia zvyšovania teploty vody. Tieto zmeny mohli byť spôsobené geologickými udalosťami, ako sú erupcie podmorských sopiek, ktoré ovplyvnili podmienky na morskom dne.
Tieto staroveké hubky poskytujú vedcom jedinečnú možnosť študovať historické klimatické zmeny v hlbokých oceánoch. Analýza ich štruktúry odhalila, že teploty vody na ich stanovišti sa v minulosti niekoľkokrát zvýšili, pričom zaznamenali skoky z menej ako 2 °C na 6 až 10 °C. Tieto údaje pomohli obohatiť poznatky o dynamike oceánskej klímy, ktoré predtým neboli známe.
Nenechajte sa zmiasť ich jednoduchým vzhľadom – tieto starodávne hlbokomorské hubky v sebe skrývajú dôležité informácie o histórii našej planéty. Sú nielen živými fosíliami, ale aj neoceniteľnými pomocníkmi v štúdiu klimatických zmien.