Nemocnice upozorňujú, že ak dôjde k reálnemu ukončeniu pracovného pomeru, budú musieť obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, pričom prioritou zostane akútna starostlivosť a liečba onkologických pacientov.
Kritická situácia na oddeleniach
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici stiahlo svoje výpovede 18 lekárov, no 216 lekárov stále zotrváva vo výpovednej lehote.
Nemocnica s 458 lekármi ku koncu júla čelí vážnym výzvam. Podľa hovorkyne Ruženy Maťašeje by odchod viac než 200 lekárov najviac zasiahol chirurgické oddelenia. Vedenie nemocnice v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR hľadá riešenia na zabezpečenie starostlivosti od januára 2025. Hovorkyňa túto informáciu uviedla pre TASR.
Podobná situácia panuje aj v iných nemocniciach na Slovensku. V novembri podalo výpovede viac než 3300 lekárov, ktorí upozorňujú na nesplnenie bodov memoranda podpísaného vládou v roku 2022.
Košická nemocnica hlási pokles výpovedí
V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach stiahlo výpoveď deväť lekárov, no 343 lekárov stále zostáva vo výpovednej lehote. Hovorkyňa Ladislava Šustová uviedla pre TASR, že nemocnica je pripravená zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť aj po 31. decembri. Oddelenia, kde lekári nepodali výpovede, budú fungovať bez obmedzení.
Najväčší počet výpovedí bol podaný na deviatich z celkovo 44 medicínskych pracovísk, zatiaľ čo na iných oddeleniach výpovede nepodal ani jeden lekár alebo len minimum z nich.
Celoslovenský problém
Situácia, ktorá zasahuje nemocnice po celom Slovensku, je odrazom dlhodobých problémov v zdravotníctve. Lekári žiadajú plnenie sľubov z memoranda, ktoré sa týkajú najmä zlepšenia pracovných podmienok, financovania a systémových zmien.
Zatiaľ čo niektorí lekári svoje výpovede stiahli, mnohí naďalej zotrvávajú vo výpovednej lehote, čím nemocniciam spôsobujú vážne logistické výzvy. Očakáva sa, že najbližšie týždne budú kľúčové pre ďalší vývoj v slovenskom zdravotníctve.