Politické strany nebudú povinné odvádzať solidárny odvod zo štátnych príspevkov získaných za výsledky parlamentných volieb v roku 2023. Národná rada SR odmietla novelu zákona o politických stranách a politických hnutiach, ktorá mala túto povinnosť zaviesť. Návrh predložili poslanci z klubov Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia (KÚ), uvádza TASR.
Navrhovaná legislatíva predpokladala, že solidárny odvod by sa vzťahoval iba na príspevky vyplácané od roku 2024 až do konca aktuálneho volebného obdobia. Cieľom návrhu bolo vytvoriť spravodlivejší systém prerozdeľovania štátnych financií, no nedočkal sa dostatočnej podpory medzi poslancami.
Paušálne náhrady členov vlády sa nezmenia
Opozičné kluby Slovensko, Za ľudí a KÚ neuspeli ani s ďalšou legislatívnou iniciatívou, ktorá sa týkala paušálnych náhrad členov vlády. Poslanci chceli reagovať na zavedenie konsolidačného balíčka, v rámci ktorého si členovia vlády od 6. februára 2024 zvýšili paušálne náhrady.
Podľa navrhovanej novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR by sa paušálne náhrady členov vlády mali nastaviť na úrovne platné pred týmto dátumom. Zároveň sa navrhovalo, aby o výške náhrad nerozhodovali členovia vlády sami, ale aby bola ich suma stanovená zákonom, podobne ako u ostatných ústavných činiteľov.
Kritika nedostatku konsenzu
Predkladatelia oboch návrhov vyjadrili sklamanie z ich neprijatia. Podľa ich slov ide o premárnenú príležitosť na zavedenie väčšej transparentnosti a solidarity do financovania politických subjektov a výdavkov členov vlády.
Odmietnutie týchto legislatívnych zmien je ďalším príkladom nedostatku politického konsenzu v otázkach týkajúcich sa financovania politických subjektov a ústavných činiteľov.