Používate na nabíjanie mobilu lacné káble? Už to NEROBTE!

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/stokpic, cliff1126

Používanie originálneho príslušenstva pre mobilné telefóny nie je len otázkou odporúčania výrobcov, ale aj bezpečnosti. Najmä v prípade nabíjacích káblov by mali byť používatelia opatrní, pretože lacnejšie alternatívy od neznámych výrobcov môžu predstavovať riziko. Portál BGR.com varuje, že takéto káble môžu byť pre hackerov ideálnou cestou, ako napadnúť vaše zariadenie.

Ako môžu byť nabíjacie káble nebezpečné?

USB-C káble tretích strán môžu obsahovať integrovaný mini počítač, ktorý dokáže preniknúť do vášho zariadenia. Tento mini počítač môže byť vybavený Wi-Fi anténou a sofistikovaným hardvérom, vďaka čomu sa dokáže pripojiť na internet a monitorovať aktivitu používateľa. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že takéto súčiastky sú extrémne malé a neovplyvňujú veľkosť ani vzhľad kábla, takže ich odhalenie bežným používateľom je takmer nemožné.

 

CT skeny odhalili nebezpečný kábel

Jon Bruner zo spoločnosti Lumafield publikoval na sociálnej sieti X vysokokvalitné 3D CT skeny, ktoré ukazujú, ako vyzerá potenciálne škodlivý USB-C kábel. Tento tzv. O.MG USB-C kábel obsahuje Wi-Fi anténu, niekoľko miniatúrnych čipov a dokonca keylogger, ktorý zaznamenáva každý stlačený kláves. Okrem toho môže kábel po pripojení na web nainštalovať do zariadenia malvér alebo extrahovať citlivé dáta. Výnimočné je, že kábel obsahuje aj vypínač, vďaka ktorému môže hacker aktivovať škodlivé funkcie len na požiadanie.

 

Riziká pri cestovaní a verejných nabíjačkách

Aj keď pravdepodobnosť, že narazíte na takýto kábel v bežných obchodoch, je nízka, opatrnosť je na mieste najmä počas cestovania. Verejné nabíjačky a káble na letiskách, v kaviarniach, vlakoch či autobusoch môžu byť kompromitované. Preto odborníci odporúčajú používať výhradne vlastné príslušenstvo alebo tzv. data blocker, ktorý zabraňuje prenosu dát pri nabíjaní na verejných miestach.

Technológia v rukách hackerov

Prípad O.MG USB-C kábla ukazuje, ako ďaleko pokročila technológia. Kedysi bolo nemožné vyrobiť také malé komponenty, dnes však predstavujú reálnu hrozbu. Tieto moderné nástroje dávajú hackerom možnosť narúšať súkromie používateľov na úrovni, ktorá bola donedávna nepredstaviteľná.

 

Ako sa chrániť?

  • Používajte len originálne alebo certifikované príslušenstvo.
  • Vyhnite sa lacným napodobeninám z neoverených zdrojov.
  • Dávajte pozor na nabíjanie na verejných miestach a používajte vlastný kábel.
  • Zvážte použitie data blockerov, ktoré blokujú prenos dát počas nabíjania.

Investícia do kvalitného príslušenstva sa nemusí zdať lákavá, no môže ochrániť vaše zariadenie a citlivé údaje pred kybernetickými hrozbami. Ak chcete mať istotu, že váš nabíjací kábel je bezpečný, vyberajte len od dôveryhodných výrobcov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie