Môže AI zachrániť život? Nové technológie prinášajú nádej pre pacientov s mŕtvicou

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Anna Shvets, MART PRODUCTION

Vedci z Imperial College London, Technickej univerzity v Mníchove a Edinburghskej univerzity vyvinuli softvér využívajúci umelú inteligenciu, ktorý dokáže presnejšie identifikovať čas vzniku mŕtvice a zhodnotiť, či je možné poškodenie mozgu zvrátiť. Nová technológia sľubuje zrýchlenie a zlepšenie rozhodovania v urgentnej starostlivosti o pacientov s mŕtvicou.

AI systém je navrhnutý na analýzu CT snímok mozgu pacientov s podozrením na mŕtvicu. Oproti tradičnému vizuálnemu hodnoteniu lekárov, ktoré sa spolieha na intenzitu tmavých oblastí na snímkach, je softvér schopný dosiahnuť dvojnásobnú presnosť. To je možné vďaka jeho schopnosti analyzovať textúru, variácie a biologický vek poškodených tkanív. Píše o tom imperial.ac.uk.

Čas rozhoduje o liečbe

Mŕtvica vzniká, keď je prerušený alebo obmedzený prietok krvi do mozgu, čo spôsobuje odumieranie mozgových buniek. Pre účinnú liečbu je rozhodujúce zistiť, kedy mŕtvica začala. Väčšina liečebných postupov je účinná len počas prvých 4,5 hodín od vzniku mŕtvice. Ako vysvetľuje Dr. Paul Bentley z Imperial College London: „Ak je pacient do 4,5 hodiny od vzniku mŕtvice, môže podstúpiť liečbu liekmi aj operáciou. Do šiestich hodín je možná operácia, ale po tomto čase sa rozhodovanie stáva zložitejším.

Ako funguje nový algoritmus

Softvér AI bol trénovaný na 800 snímkach mozgu, pri ktorých bol známy čas vzniku mŕtvice. Algoritmus automaticky identifikuje postihnuté oblasti na CT snímkach, analyzuje ich a určuje odhad času vzniku mŕtvice. Pri testovaní na takmer 2000 pacientoch preukázal dvojnásobnú presnosť oproti štandardnej metóde vizuálneho hodnotenia.

Prínosy pre pacientov a zdravotníctvo

Nová technológia by mohla umožniť lepšiu a rýchlejšiu liečbu až u 50 % pacientov, ktorí dnes nemusia dostať správnu starostlivosť. „Mať presné údaje o čase vzniku mŕtvice a biologickom veku poškodenia je kľúčové pre núdzové rozhodovanie,“ zdôrazňuje Dr. Bentley. Softvér sa plánuje integrovať do existujúcich AI systémov v britských nemocniciach, čo by mohlo zlepšiť starostlivosť v rámci NHS.

Výskum bol financovaný NIHR a podporovaný centrom Imperial Biomedical Research Centre, ktoré v roku 2022 získalo 95 miliónov libier (približne 114,5 milióna eur) na ďalší vývoj experimentálnych liečebných postupov a diagnostických metód.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie