V telách cicavcov objavili najsilnejšie lieky proti bolesti. Zistenie predstavuje vážny ekologický problém

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay/SimonMettler, HeungSoon

Asi 40 percent odhalených prípadov prítomnosti drog môže súvisieť s druhmi delfínov, ktoré žijú v ústí rieky Mississippi, čo je environmentálny problém.

Výskumníci z texaskej univerzity analyzovali nedávno 89 vzoriek tuku z tiel delfínov, z čoho 83 zozbierali zo živých zvierat a šesť vzoriek z mŕtvych delfínov.

U 30 jedincov boli zistené lieky vrátane fentanylu, jedného z najsilnejších syntetických liekov proti bolesti používaných v medicíne, píše phys.org. Fentanyl, opioidné analgetikum, je 100-krát účinnejšie ako morfín, a bol prítomný u 18 zvierat podrobených biopsii a u všetkých už mŕtvych delfínov.

Vedúca projektu a odborná asistentka morskej biológie na univerzite, Dara Orbach, vysvetľuje, že zistené stopy liekov môžu mať škodlivé následky vrátane rezistencie na antibiotiká, závislosti a predávkovania. Ako dodala, mikropolutanty už boli odhalené v sladkovodných ekosystémoch, riekach a oceánoch po celom svete.

Tím vybral do štúdie, ktorú publikovali v časopise iScience, delfíny z troch lokalít okolo Mexického zálivu, vrátane Redfish Bay a Laguna Madre v Texase, spolu s 12 skôr zozbieranými vzorkami tkaniva delfínov z Mississippi Sound zozbieraných v roku 2013.

„Delfíny sa často používajú ako bioindikátory zdravia ekosystému pri výskume kontaminantov kvôli ich tuku bohatému na lipidy, ktoré môžu uchovávať kontaminanty a môžu byť odoberané relatívne minimálne invazívne u živých zvierat,“ povedala Orbach.

Asi 40 percent odhalených prípadov prítomnosti drog môže súvisieť s druhmi delfínov, ktoré žijú v ústí rieky Mississippi, čo je environmentálny problém, ktorý tu podľa všetkého existuje už dlho.

Vzorky tkanív delfínov vo vysoko rizikových oblastiach, ako sú oblasti postihnuté únikom ropy, námornou dopravou alebo kvitnutím rias, vykazovali vyššiu úroveň farmaceutickej kontaminácie.

„Chronické vystavenie sa liečivám a ich kumulatívne účinky na morské cicavce ešte nie sú úplne pochopené, no ich prítomnosť v troch populáciách delfínov v Mexickom zálive podčiarkuje potrebu rozsiahlych štúdií na posúdenie rozsahu a zdrojov kontaminácie,“ dodáva Orbach.

„Náš výskumný tím zdôrazňuje potrebu monitorovania vznikajúcich kontaminantov, najmä v regiónoch s veľkou ľudskou populáciou a významnými odvetviami rybolovu alebo akvakultúry,“ uzavrela

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie