Slováci v roku 2024 investovali nadpriemerne. Čo prinesie rok 2025?

Reklama
Zdroj: Pixabay.com/TheDigitalArtist, EglantineShala

Rok 2024 bol prvým rokom, kedy objem investícií Slovákov prekročil hranicu 14 miliárd eur v podielových fondoch. Do vyšších zhodnotení ich pravdepodobne hnal pokles úrokových sadzieb, ale aj snaha zhodnotiť peňažný kapitál. Ako sa však na finančných trhoch podpíše rok 2025? 

Rok fandil informatike aj zbrojárstvu

Pokles úrokov počas leta 2024 vytvoril priestor pre posun kapitálu z konzervatívnych peňažných fondov do rizikovejších, no atraktívnejších aktív, ako sú korporátne dlhopisy a akcie. Najviac sa tento rok darilo technologickým spoločnostiam, finančnému a IT sektoru, ale aj obrane. Napríklad akcie Nvidie vzrástli o 173 %, takzvaná Veľká sedmička technologických firiem si polepšila o 41 %, finančný sektor vzrástol o 44 % a zbrojársky priemysel o 27 %. Menej sa darilo obnoviteľným zdrojom, ktorých akcie klesli o 29 %.

„Spomedzi aktív boli víťazmi na trhoch americké akcie (S&P 500) s 32 % rastom, korporátne dlhopisy s plus 7 %, kryptomeny so 100 % zhodnotením a private equity, ktoré rástlo o 35 %. Z komodít sa darilo zlatu, ktoré si pripísalo 26 %,” hovorí Andrej Rajčány, Chief Investment Officer Across Private Investments v tlačovej správe.

Slováci sa zobudili na jeseň

Podľa vyjadrení Andreja Rajčányho boli Slováci v investovaní aktívni najmä na jeseň, pričom najviac kapitálu pridali do svojich portfólií v septembri. Naopak, najmenej investovali v letných mesiacoch, konkrétne v júni.

Hlavnými ťahúňmi boli investície do akciových fondov, ktoré v priemere zhodnotili investície Slovákov o viac ako 25 %. V centre záujmu však boli aj dlhopisy, ktoré pri aktuálnych výnosoch ponúkali atraktívnu kombináciu stability a výnosu. V roku 2024 rástli dlhopisové fondy v priemere o necelých 7 %.

Chladnejšie dni v roku 2025

Napriek globálnemu otepľovaniu a vzostupu teploty vo svete to v oblasti investícií bude v porovnaní s rokom 2024 zrejme o niečo chladnejšie.

Bude to rok charakteristický viacerými kľúčovými trendmi, ktoré ovplyvnia nielen slovenských, ale aj globálnych investorov. Predpokladá sa, že hlavné ekonomiky v roku 2025 vykážu mierne slabší rast než v predchádzajúcom roku.

Pokles globálnych úrokových sadzieb povedie k prelievaniu kapitálu z peňažných fondov do iných aktív, pričom najväčší záujem bude pravdepodobne o dlhopisy, ktoré ponúkajú atraktívne úročenie pri relatívne nízkom riziku. Podľa prognóz niektorých finančných inštitúcií by mohol americký index S&P 500 v najbližšej dekáde dosahovať len 3 % ročný výnos.

Časť zisku sa oplatí vybrať a IT naďalej v raste

Bitcoin prekročil 100 000 dolárov, čo môže pre mnohých znamenať signál užiť si rozprávkové zhodnotenie. Preto sa odhaduje, že v oblasti kryptomien nastáva čas na čiastkový výber ziskov.

V realitných investíciách možno s poklesom úrokových sadzieb predpokladať ďalší postupný rast dopytu, čo sa pozitívne podpíše pod precenenie nehnuteľností. Medzi sektory s najväčším potenciálom bude patriť digitálna infraštruktúra, robotika a automatizácia v spojení s AI, výroba, distribúcia a skladovanie energie, medicína a vývoj nových liekov a takisto obrana, zbrojárstvo a vesmírny priemysel.

Konsolidácia na Slovensku môže viesť k riziku

Ako vidieť, globálne trendy naznačujú, že rok 2025 nebude rokom extrémnych zhodnotení. Hoci samozrejme niektoré odvetvia či akcie môžu vystreliť, väčšinou to bude žiadna sláva. Slovákom navyše radosť z investičného zisku naštrbia aj vládne opatrenia.

Významný dopad na investičné prostredie bude mať aj konsolidačný balíček. V dôsledku neho porastie inflácia, ktorá by, podľa predikcií NBS, mohla na Slovensku atakovať hranicu 5 %. Pribrzdí sa aj hospodársky rast. Odhady regulátora hovoria, že slovenský rast HDP bude o 0,6 % nižší, teda by mal dosiahnuť úroveň okolo 2,4 %.

Suma sumárum, zvýšené ceny v ekonomike a vyššia DPH povedú k nižším úsporám a nižšej schopnosti investovať. Slovenskí investori budú musieť kvôli vyššej inflácii hľadať výnosy vo viac rizikových vodách, aby sa ochránili pred znehodnotením svojich úspor.

To môže viesť k posunu k aktívam, ktoré sú viac rizikové. Avšak vyššie riziko znamená aj možnosť vyššej straty. Preto bude pre mnohých orieškom nielen nájsť zdroje na investovanie, ale rovnako nájsť rozumný pomer zhodnotenia a rizika.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie