Žene zistili rakovinu hrubého čreva v poslednom štádiu. Všetkých varuje pred TÝMITO štyrmi príznakmi

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/freepik

Rakovina hrubého čreva je treťou najčastejšou rakovinou u mužov a druhou u žien na Slovensku. Pacientka, ktorú postihla táto forma vo 4. štádiu, sa podelila s príznakmi, ktoré by sme nemali prehliadať. 

Rakovina hrubého čreva predstavuje riziko aj na Slovensku. Ročne pribudne približne 4-tisíc prípadov, z čoho polovica pacientov na túto chorobu zomrie, píše portál nierakovine.sk.

Od roku 2019 je pritom na Slovensku dostupný populačný skríning karcinómu hrubého čreva a konečníka. Vo veku 50-75 rokov môžu zdraví ľudia bez príznakov absolvovať každé dva roky vyšetrenie u všeobecného lekára testom na skryté krvácanie do stolice (TOKS) alebo raz za 10 rokov sa nechať kolonoskopicky vyšetriť u gastroenterológa.

„Nie je potrebné udávať žiadne ťažkosti, poisťovňa hradí kolonoskopiu každému občanovi staršiemu ako 50 rokov raz za 10 rokov,“, vysvetľuje líderka pacientskej organizácie Euroapcolon a o.z. NIE RAKOVINE, Jana Pifflová Španková.

Samotný test je veľmi jednoduchý a nebolestivý a pokiaľ si ho chcete zrealizovať doma, zakúpite si ho priamo v lekárni. Na základe návodu výsledok zistíte v pohodlí domova, píše Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL).

Podceňovať príznaky by sme rozhodne nemali. Svoje o tom vie Ellie Wilcock, ktorej diagnostikovali rakovinu hrubého čreva vo 4. štádiu. Keďže v Spojenom kráľovstve patrí táto choroba k rozšírenému typu, Ellie varuje všetkých pred tromi príznakmi, ktorými trpela, a tiež o jednom, ktorý, bohužiaľ, ignorovala, než sa dozvedela srdcervúcu informáciu o diagnóze.

Bolesť

Žena, ktorá bojuje s rakovinou na TikToku prezradila svojim fanúšikom prvý problém: „Číslo jeden – bolesť na ľavej strane brucha a panvy.“

Prvý predpoklad smeroval k infekcii močových ciest, píše Mirror. Myslela si totiž, že ide práve o ňu a rozšírila sa až do obličiek. Pokračovala a ostala zmätená, keď laboratórne výsledky nepreukázali jej hypotézu. „Všetky infekčné markery boli jasné, takže som nemala infekciu v tele, a preto som išla na ďalšie testy.“

Národná zdravotná služba (NHS) uvádza bolesť brucha či objavenú hrčku v bruchu a nadúvanie ako indikátory príznakov rakoviny čriev.

Únava

„Číslo dva bola únava,“ pokračuje Ellie. „Normálne by som vstala, šla do práce, prišla domov, potom možno zavítala do posilňovne alebo pripravila večeru či navštívila priateľov. V podstate som sa vracala z práce a zvyšok večera som prespala.“

Je známe, že únava je príznakom rôznych typov rakoviny; dokonca aj príznaky, pri ktorých sa „cítime veľmi unavene bez dôvodu“ môžu byť podľa NHS ako indikátor rakoviny čriev. Môže to ale signalizovať aj iné stavy, ktoré s rakovinou nesúvisia.

Zmeny na toalete

V diskusii o zmenách vo vyprázdňovaní zdôraznila ďalšie znamenie, ktoré prehliadala: „Tretieho príznaku som si nevšimla, ale spätne som ho pravdepodobne mala, a to bola zmena mojich črevných návykov a krv v mojich výkaloch. Takže na toto si treba dávať pozor,“ odporučila.

Vyzvala ľudí, aby kontrolovali svoju stolicu. Rakovinu totiž môžu značiť mäkšie stolice, hnačky aj zápchy. Tiež častejšie chodenie na toaletu môže ukazovať na problém.

Strata hmotnosti a chuti do jedla

Ako štvrtá prišla strata chuti do jedla. „Medzi oficiálnymi príznakmi je to zapísané ako nevysvetliteľný úbytok hmotnosti. Ja som v skutočnosti nechudla, pretože nechutenstvo bolo pomerne nepravidelné. Väčšinu času som mala chuť do jedla v poriadku,“ poznamenala.

„Ale spätne si spomínam, že som cítila nevoľnosť a nechcelo sa mi toľko jesť, pretože moje črevá očividne neboli normálne,“ dodala.

Tieto príznaky však môžu byť aj príznakmi iných druhov rakoviny alebo nesúvisiacich zdravotných stavov. Ak máte pochybnosti, kontaktujte svojho praktického lekára a požiadajte ho o radu.

Ako dodáva Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva, medzi ďalšie príznaky možno zaradiť aj kŕče v bruchu, okrem krvi v stolici aj jej sfarbenie do čierna, a v neposlednom rade anémia, čo je nedostatok červených krviniek a/alebo krvného farbiva hemoglobínu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie