Hrozí lekárom väzenie? Vláda schválila novelu o mimoriadnej situácii, chce predísť kolapsu zdravotníctva

Reklama
Minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: TASR/Henrich Mišovič , Radovan Stoklasa

V prípade vyhlásenia tejto udalosti, výpovede zdravotného personálu nebudú platné. Touto pákou usiluje Ficov kabinet o zabezpečenie adekvátneho počtu zdravotníkov. 

Hrozbe kolapsu zdravotníctva po odchode tisícok lekárov sa pokúsi predísť vláda Roberta Fica. V nedeľu na mimoriadnom rokovaní prijala návrh novely zákona i úpravy ďalších súvisiacich zákonov. Kabinet tiež schválil prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.

Predchádzanie ohrozenia ústavného práva

Podaných vyše 3-tisícov výpovedí chcú vyriešiť novelou o civilnej ochrane, ktorou by sa mohol vyhlásiť nový stav „mimoriadnej udalosti“, ak by došlo k akútnemu nedostatku zdravotníkov v dôsledku už podaných výpovedí, píšu Aktuality.

Mimoriadnou udalosťou sa rozumie „narušenie poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti, pri ktorom poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nie sú schopní zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rozsahu, kvalite alebo čase nevyhnutnom na ochranu života a zdravia alebo predchádzať závažnému poškodeniu zdravia“.

V prípade vyhlásenia tejto udalosti, výpovede zdravotného personálu nebudú platné. Touto pákou usiluje Ficov kabinet o zabezpečenie adekvátneho počtu zdravotníkov.

„Aby boli schopní zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rozsahu, kvalite alebo čase nevyhnutnom na ochranu života, zdravia a predchádzanie jeho závažnému poškodeniu,“ uvádza sa vo vládnom materiáli.

Predkladatelia vysvetlili, že návrh má predísť ohrozeniu ústavného práva na ochranu zdravia a práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

„Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb,“ zdôraznil minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Lekári sú potrební

Ďalej vysvetľuje, že štát nateraz nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami smerujúcimi k dosiahnutiu týchto cieľov, keďže neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov.

Mimoriadnu situáciu v prípade kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti možno podľa schváleného návrhu vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o 60 dní.

Šaško dodáva, že novelu zatiaľ vláda nechce uplatniť. Lekárom odkazuje, že sú pre spoločnosť potrební. „Naša spoločnosť si vás váži, naša spoločnosť vás potrebuje, chceme systémové zmeny, bez vás sa to nedá,” povedal na tlačovej konferencii.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie