Rodina sýrskeho prezidenta Bašára Asada utiekla do Ruska kvôli rýchlemu postupu sýrskych vzbúrencov, ktorí po ovládnutí Aleppa a Hamá dosiahli mesto Homs, uvádza The Telegraph. Ruský prezident Vladimír Putin sýrskemu režimu údajne nechce pomôcť. Má byť znechutený skutočnosťou, že sa vojaci sýrskej armády nebránili, utiekli a zbrane nechali na základniach, kde sa ich zmocnili povstalci.
- AKTUALIZOVANÉ 15:50 – Sýrski povstalci vstúpili na predmestie Damasku
Ozbrojené povstalecké skupiny usilujúce o zvrhnutie režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada už začali vstupovať na južné predmestie hlavného mesta Damasku, oznámila v sobotu turecká agentúra Anadolu. Nešpecifikovala pritom, o akú skupinu sa jedná.
O tom, že sýrske vládne sily sa v sobotu sťahovali aj z miest vzdialených len zhruba desať kilometrov juhozápadne od metropoly Damasku, informovala predtým počas soboty aj agentúra AFP. Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že povstalci začínajú hlavné mesto obkľučovať. Armáda zatiaľ tvrdenie o sťahovaní popiera.
Podľa správ agentúr ale vládne jednotky z veľkej časti opustili svoje postavenie v provinciách Dará a Suvajda na juhozápade krajiny a tiež v provincii Kunajtra pri hraniciach s Izraelom.
In the #Damascus suburb of #Jaramana, a predominantly Druze and Christian city, residents reportedly tore down a statue of Hafez al-Assad, father of #Syrian President #Bashar al-Assad. Videos show tDruze flags at the site.
Islamist sources claim armed anti-regime groups are… https://t.co/R4OgYimmAS pic.twitter.com/gbtHWPvVKa
— Cyrus (@Cyrus_In_The_X) December 7, 2024
Darayya, Damascus now.
Bashar Assad posters taken down by the people. pic.twitter.com/jjxppmcgUK
— Clash Report (@clashreport) December 7, 2024
Zo severozápadu 24-miliónovej krajiny sa zase k Damasku približujú povstalci pod vedením islamistov, ktorí s vládnymi silami zvádzajú boje o kľúčové mesto Homs v centrálnej časti západnej Sýrie. Podľa DPA sa im tu ale zatiaľ nepodarilo postúpiť, zrejme aj preto, že vládne sily boli výrazne posilnené. Rebeli navyše možno nemajú dostatok bojovníkov či vojenského materiálu. AFP uviedla, že pri útokoch vládnych a spojeneckých ruských síl pri Homse zomrelo sedem civilistov.
Asma Asadová, ktorá sa narodila vo Veľkej Británii, utiekla do Moskvy už minulý týždeň, napísal denník The Telegraph s odvolaním sa na sýrske bezpečnostné zdroje a arabských predstaviteľov. Dvaja Asadovi švagri odišli do Spojených arabských emirátov. Kde sa nachádza Bašár Asad, nie je jasné. Špekulácie, že je v Iráne, dementoval zdroj, ktorý s nimi sám prišiel.
Putin veľmi nepomáha
Ruský prezident Vladimír Putin zatiaľ svojmu sýrskemu spojencovi výraznejšie nepomohol, pokiaľ sa nepočítajú ruské nálety na pozície rebelov. Tie ich ale nezastavili. Zdroj agentúry Bloomberg uviedol, že Putin je znechutený tým, ako sa správa sýrska armáda, ktorá nebojuje. Nemá preto chuť niekoho zachraňovať: „Rusko nemá plán na záchranu Asada a žiadny ani nevidí, kým bude armáda sýrskeho prezidenta ďalej vypratávať svoje pozície.“
Riaditeľ sýrskeho programu washingtonského Blízkovýchodného inštitútu Charles Lister naznačuje, že dôvody Putinovej neochoty na pomoc môžu byť iné. „Nezdá sa, že by Rusko bolo schopné, a dokonca vôbec ochotné ho zachrániť,“ povedal. „Rusko nemôže bojovať na dvoch frontoch,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj.
Ruský vojenský spravodajca Alexander Koc však upozorňuje, že Rusko za danej situácie veľa robiť nemôže, pokiaľ nie je zapojená sýrska pozemná armáda, ktorú by ruské letectvo podporovalo v bojoch: „Sýrska armáda zatiaľ neukázala ani čiastočnú pripravenosť bojovať za svoju krajinu.“
Ohrozené ruské základne
Postup vzbúrencov pritom ohrozuje aj ruské základne, predovšetkým leteckú základňu Hmeimim v provincii Latakia. Po dobytí mesta Hamá je od síl vzbúrencov vzdialená len 110 km, museli by však prejsť hory. Rusko už muselo vypratať ním používané základne pri Hamá a Aleppe.
Ruský telegramový kanál Fighterbomber upozorňuje, že základňa Hmeimim nie je dobre brániteľná: „Letisko Hmeimim nie je mnohopodlažná priemyselná základňa s pivnicami. Je poľná s ľahko zostaviteľnými ubikáciami, ktoré prestanú fungovať, akonáhle sa nepriateľ priblíži na dostrel delostrelectva alebo dronov.“ Drony na útok na základňu použili vzbúrenci opakovane už v roku 2015.
„Je skoro nemožné základňu evakuovať. V najlepšom prípade je možné evakuovať väčšinu posádky a dokumentácií a lietadlá schopné preletu. Všetok ostatný majetok zostane na základni,“ dodal Fighterbomber. Pretože ďalšie bezpečné základne v krajine Rusi nemajú, tak ich bude nutné prepraviť na námornú základňu v Tartúse a evakuovať po mori. Tartús je však vzdialený od Hmeimimu 75 km. Mohla by sa však previezť do bližšieho prístavu Latakia.
Asad bez podpory
Asad zatiaľ nenašiel podporu nikde. Denník The New York Times a časopis Newsweek oznámili, že v piatok večer začal Irán evakuoval niektorých príslušníkov svojich revolučných gárd do Iraku a Libanonu. Agentúra Reuters ale súčasne uviedla, že Irán aj Hizballáh naopak pomoc poskytli, dodali rakety a drony a z Libanonu odcestovalo do Homsu 5. decembra niekoľko desiatok poradcov, ale počet je malý a nič veľmi nezmení.
Ministri zahraničia Iraku, Sýrie a Iránu rokovali v Bagdade. Iránsky minister Abbás Araghčí povedal, že Irán by zvažoval žiadosť Sýrie o pomoc v podobe pozemných síl, žiadna taká žiadosť ale neprišla. Dohodnúť prímerie nie je ochotné ani Turecko. Vodca vzbúrencov zo skupiny Hajját Tahrír aš-Šám, ktorá je napojená na al-Kájdu, Abú Muhammad Džulání už dal najavo, že chce nahradiť Asadov režim vládou rady, ktorú by zvolil ľud.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tiež povedal, že cieľom vzbúrencov je Damask. Dodal, že sa v minulosti pokúšal uzavrieť dohodu s Asadovým režimom, ale ten o ňu nestál. Teraz si praje, aby vzbúrenci prišli do Damasku bez nehôd, uviedla agentúra Anadolu. Egyptskí a jordánski predstavitelia Asadovi odporúčali, aby opustil krajinu a zriadil exilovú vládu.
Okrem útoku zo severu od Aleppa cez Hamá a Homs hrozí Asadovi útok od juhu a od mesta Dara’a, ktoré vzbúrenci tiež ovládli. „Vzbúrenci teraz kontrolujú viac ako 90 percent rozlohy provincie vrátane mesta Dara’a, ako sa vládne sily stiahli,“ uviedla sýrska exilová monitorovacia organizácia SOHR, ktorú citovala Deutsche Welle.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)