Chcú sa zbaviť závislosti od dovozu potrebných materiálov z Číny, zároveň im noví mladí experti majú pomôcť vyrobiť oveľa silnejšie syntetické drogy.
Nepotrebujú zabijakov alebo skorumpovaných policajtov a colníkov. V ich hľadáčiku sa ocitli univerzitní študenti chémie. Informuje nytimes.com.
Reč je o mexických karteloch, ktoré v poslednom čase vysielajú do kampusov po celej krajine svojich expertov. Majú za úlohu nájsť, prelustrovať a následne do radov kartelu naverbovať „talentovaných a vzdelaných“ chemikov na výrobu drogy zvanej fentanyl, ktorá v poslednej dobe zaplavuje predovšetkým ulice a vidiek Spojených štátov.
Fentanyl tlmí centrálny nervový systém a spôsobuje totálny kolaps organizmu. Aj nepatrné množstvo má obrovský vplyv na organizmus človeka – ľahko vedie k predávkovaniu a smrti. V kombinácii s inými drogami, ako je kokaín alebo heroín, sa riziko veľmi zvyšuje.
Podľa agentúry Reuters na predávkovanie fentanylom zomrelo za posledných desať rokov okolo 400-tisíc Američanov vrátane niekoľkých známych osobností. Patria medzi ne napríklad multiinštrumentalista Prince, rockový hudobník Tom Petty alebo raperi Mac Miller, Coolio a Lil Peep.
„Regrúti“ vybraným študentom sľubujú za ich znalosti a prácu mesačný plat vo výške 800 dolárov (takmer 800 eur), čo je podľa údajov mexickej vlády o polovicu viac, než by títo mladí Mexičania dostali po ukončení štúdií v ktorejkoľvek legálnej práci.
O novej stratégii kartelov píše vo svojom exkluzívnom článku denník The New York Times (NYT) s tým, že napríklad neblaho preslávený kartel Sinaloa zmenil mexické univerzity na náborové strediská.
Ľudia, ktorí v utajených laboratóriách drogových bossov vyrábajú fentanyl a ktorým sa hovorí kuchári, tvrdia, že kartely potrebujú pracovníkov s pokročilými znalosťami chémie, aby drogu urobili silnejšou a „dostali na ňu viac ľudí“, opísal denník jeden z naverbovaných študentov.
Podľa spovedaných po nich šéfovia kartelu chcú, aby predovšetkým dokázali syntetizovať chemické zlúčeniny, takzvané prekurzory. Ak by „kuchári“ uspeli, kartely by nemuseli dovážať potrebné suroviny z Číny.
Taký úspech by podľa amerických predstaviteľov znamenal novú desivú fázu fentanylovej krízy, v ktorej majú mexické kartely nad jednou z najsmrtonosnejších drog v nedávnej histórii väčšiu kontrolu ako kedykoľvek predtým, píše NYT.
Donald Trump o fentanyle počas svojej prezidentskej kampane často hovoril a sľúbil, že pašovanie tohto opioidu do USA zastaví. Ako by reagoval na samovýrobu prekurzorov priamo v laboratóriách kartelov, nie je známe.
Jednou zo „zbraní“ zvoleného prezidenta majú pritom byť clá uvalené na čínsky tovar putujúci do Spojených štátov.
To by ťažko poškodilo predovšetkým mexických exportérov a vôbec celú krajinu, ktorá je z 80 percent závislá od vývozu predovšetkým industriálnych výrobkov do USA.
Nedávno zvolená mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v reakcii na Trumpovu colnú hrozbu fentanylovú krízu uznala. Uviedla, že je potrebné predovšetkým dosiahnuť „medzinárodnú spoluprácu“, aby sa zabránilo dodávkam prekurzorov z „ázijských krajín“ do Mexika.
Trumpove clá
Nastupujúci americký prezident Donald Trump sa rozhodol bojovať proti drogovému obchodu a nelegálnej migrácii zavedením vysokých ciel na tovar dovážaný do USA z Mexika, Kanady a Číny.
V prvých dvoch prípadoch hrozí až 25-percentnou taxou. Trump chce s pomocou dokonca až 100-percentných taríf útočiť aj na krajiny sústredené v organizácii BRICS, kam patrí Rusko, Čína, India, Brazília a Juhoafrická republika. Tieto krajiny sa totiž pohrávajú s myšlienkou vytvoriť svoju vlastnú menu, a zbaviť sa tak závislosti od amerického dolára.
Sankcie proti Číne
Ako už bolo spomenuté, dominantným zdrojom chemických prekurzorov je práve Čína. Trumpovi poradcovia sa preto okrem iného usilujú o uvalenie amerických ekonomických sankcií na čínske finančné inštitúcie údajne napojené na obchod s fentanylom, píše k tomu agentúra Reuters. Podľa nej sa čínske organizácie, ktoré tieto komponenty poskytujú a „bijú“ pritom peniaze, stali kľúčovými hráčmi v medzinárodnom obchode s drogami.
„Keď sa k tomu (tvrdému postoju k Číne) neprinútite, ukážete slabosť a každý si o vás utrie topánky,“ povedal Reuters odborník na Čínu Steve Yates, ktorý radil Trumpovým ľuďom ohľadom fentanylovej politiky už počas prvého prezidentského obdobia Donalda Trumpa medzi rokmi 2016 až 2020.
Yates kedysi pôsobil ako vysoko postavený úradník pre národnú bezpečnosť vo vláde Georgea W. Busha. Téma fentanylu je pre neho osobná – drogou sa vlani predávkovala jeho vlastná dcéra.
Podľa agentúry Reuters za posledných desať rokov zomrelo na predávkovanie syntetickými opioidmi viac ako 400-tisíc Američanov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)