Vo štvrtok (5.12.) večer bitcoin zaznamenal nový rekord. Najznámejšia kryptomena na svete sa vyšplhala na takmer 100-tisíc eur. Posilňujú sa aj ďalšie virtuálne mince, pričom citeľný nárast zaznamenalo aj ethereum. Vyplýva to z informácií špecializovaného servera CoinMarketCap.
Cena bitcoinu sa po prvýkrát dostala nad 100-tisíc dolárov (95 311 eur), informovali svetové agentúry okolo 3:30 SEČ. Najstaršia a najrozšírenejšia kryptomena na svete počas posledných 24 hodín vzrástla o 4,8 % a o 4:00 h SEČ dosiahla hodnotu 103 253 USD (97 635 eur). Za posledných sedem dní vzrástla o viac než 7 %.
Podľa agentúry Reuters rast hodnoty bitcoinu podporili očakávania, že budúci americký prezident Donald Trump vytvorí v USA priaznivé regulačné prostredie pre digitálne meny. V stredu (4. 12.) Trump oznámil, že plánuje nominovať Paula Atkinsa, ktorý je považovaný za podporovateľa kryptomien, na post predsedu americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC).
Podľa amerických médií sa očakáva, že Atkins bude k regulácii kryptomien prístupovať menej prísne ako súčasný predseda SEC, Gary Gensler, ktorý už avizoval, že po Trumpovom návrate do Bieleho domu v januári odstúpi z funkcie.
Prienik do hlavného prúdu finančného sektora?
Trump počas svojej predvolebnej kampane sľuboval, že vytvorí strategické zásoby bitcoinu a podporí jeho domácu ťažbu, aby sa Spojené štáty stali globálnym centrom tejto technológie. Bitcoin a ďalšie kryptomeny reagovali na jeho víťazstvo v novembrových prezidentských voľbách výrazným rastom. Od začiatku novembra, keď Trump vyhral voľby, sa hodnota bitcoinu zvýšila o približne 30-tisíc dolárov (cca 28 372 eur).
Údaj, ktorý ešte pred nedlhou dobou bol odmietaný ako nereálna predstava, sa stal skutočnosťou,“ uviedol analytik Justin D ‚Anethan. „Sme svedkami zmeny paradigmy. Po štyroch rokoch politického očistca sú bitcoin a ďalšie digitálne meny na prahu vstupu do mainstreamového finančného sveta,“ vyjadril sa pre agentúru Reuters šéf firmy Galaxy Digital Mike Novogratz, ktorý podniká v tomto sektore.
Dve pizze za 10-tisíc bitcoinov
Systém bitcoinu vytvoril anonymný vývojár alebo skupina vývojárov pod menom Satoši Nakamoto, ktorý sa prvýkrát objavil 3. januára 2009. Bitcoin na nákup ako prvý použil americký programátor Laszlo Hanyecz, ktorý si v máji 2010 za 10-tisíc bitcoinov kúpil dve pizze v hodnote približne 40 dolárov. Dnes má týchto 10-tisíc bitcoinov hodnotu miliardy dolárov.
Cena bitcoinu a jeho samotná existencia závisia od dôvery a ochoty jeho vlastníkov obchodovať. Jeho hodnotu určuje výhradne ponuka a dopyt, čo spôsobuje výrazné kolísanie ceny. Prvýkrát sa cena bitcoinu dostala nad 10-tisíc dolárov v novembri 2017. V februári 2021 prekročil 50-tisíc dolárov a koncom toho istého roka dosiahol 69-tisíc dolárov, čo bol dlhodobý rekord.
Avšak, kvôli problémom kryptoburzy FTX klesla jeho cena pod 16-tisíc dolárov do 12 mesiacov. Na začiatku tohto roka bola cena okolo 40-tisíc dolárov, následne rástla a v marci po prvýkrát prekročila 70-tisíc dolárov, pričom rast bol podporený záujmom o novo schválené bitcoinové fondy obchodované na burze.
Analytici poukazujú na to, že hlavným faktorom rekordného rastu bitcoinu bolo prijatie tejto kryptomeny veľkými investormi. V januári boli v USA schválené burzovne obchodované bitcoinové fondy, ktoré umožnili rozsiahle nákupy. Geoff Kendrick, analytik digitálnych aktív zo spoločnosti Standard Chartered, upozornil, že inštitucionálni investori tento rok zakúpili približne tri percentá celkovej ponuky bitcoinov, ktorá kedy bude existovať.
S cenou bitcoinu vzrástli aj ceny akcií firiem spojených s kryptomenami. Akcie ťažobnej spoločnosti MARA Holdings a burzy Coinbase vzrástli minulý mesiac o približne 65 percent. Akcie softvérovej firmy Microstrategy, ktorá opakovane získavala financie na nákup bitcoinov a k 1. decembru vlastnila asi 402 100 bitcoinov, vzrástli tento rok o 542 percent.
Kryptomenové odvetvie čelí kritike pre vysokú spotrebu energie, problémy so súvisiacou kriminalitou a technologickými obmedzeniami v spôsobe prenosu peňazí. Napriek tomu analytici naznačujú, že dlhá životnosť bitcoinu môže naznačovať jeho odolnosť.
„Kto to môže zakázať? Nikto,“ vyjadril sa ruský prezident Vladimir Putin na investičnej konferencii. Hlavný ekonóm spoločnosti AMP Shane Oliver dodal, že bitcoin sa časom ukazuje ako stabilná súčasť finančného ekosystému.
Ethereum tiež rastie
Rast bitcoinu zvýšil hodnotu ďalších kryptomien, ako je ethereum. Druhá najznámejšia kryptomena však zatiaľ neprekonala svoj predchádzajúci rekord, ktorý bol stanovený v novembri 2021 na úrovni 4 184,58 eur, píše portál novinky.cz.
Začiatkom septembra sa ethereum ponúkalo za 2 038 eur a začiatkom októbra za 2 305 eur. Koncom minulého týždňa už bola hodnota 3 432 eur a v súčasnosti sa druhá najznámejšia kryptomena na svete obchoduje za 3 724 eur.