Dočasné ústupky vo forme prenechania časti územia Rusku môžu byť jedným z nástrojov na rýchle uzavretie prímeria na Ukrajine. V rozhovore pre nemecký spravodajský portál Table Briefings to uviedol bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zároveň zdôraznil, že kľúčové by bolo zabezpečenie bezpečnostných garancií pre Ukrajinu ako kompenzáciu za takéto ústupky.
„Ak by línia prímeria znamenala, že Rusko si udrží kontrolu nad obsadenými územiami, neznamená to, že by sa ich Ukrajina musela vzdať natrvalo,“ povedal Stoltenberg. Ako možnú bezpečnostnú záruku spomenul členstvo Ukrajiny v NATO, no zároveň dodal, že existujú aj iné možnosti, ako Kyjev podporiť a vyzbrojiť. Stoltenberg sa postavil za ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý odmieta myšlienku obetovania územia výmenou za prímerie. V súčasnej situácii však Stoltenberg považuje túto požiadavku za nereálnu.
„Je potrebné vytvoriť líniu prímeria, pričom by bolo ideálne, keby zahŕňala aj oblasti aktuálne kontrolované Ruskom. No realisticky to v blízkej budúcnosti nevyzerá byť dosiahnuteľné,“ dodal Stoltenberg.
V súčasnosti Rusko ovláda približne 20 % ukrajinského územia, prevažne na východe a juhovýchode krajiny. Ruské sily navyše za posledné týždne zaznamenali najvýraznejší postup od marca 2022. Situáciu komplikuje aj neistota ohľadom budúcej americkej pomoci, keďže do úradu prezidenta USA má onedlho nastúpiť Donald Trump.
Stoltenberg, ktorý bol generálnym tajomníkom NATO od roku 2014 do septembra tohto roka, vždy vyjadroval plnú podporu Ukrajine v jej boji proti ruskej invázii a apeloval na spojencov, aby krajinu neprestávali podporovať. Od 1. októbra ho na poste šéfa NATO nahradil bývalý holandský premiér Mark Rutte. Stoltenberg má v roku 2024 prevziať vedenie Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.