Do rezervácie Libearty v srdci rumunských Karpát prichádza čoraz viac medveďov. Ich počet sa v posledných mesiacoch zvyšuje po tom, čo úrady opäť povolili lov týchto zvierat.
Počet medvedích sirôt, ktoré unikli zastreleniu alebo odchytu, sa množí, informuje agentúra AFP, píše portál idnes.cz.
„Pochádzajú z lesa, kde im zabili matku,“ vysvetľuje mohutný bradáč Florin Ticusan, ktorý sa so svojím tímom stará o 128 cicavcov. Majú 69 hektárov pôdy neďaleko mesta Zarnesti a prezentujú sa ako najväčšia rezervácia svojho druhu na svete. Názov Libearty je slovná hračka, ktorá spája anglické slová liberty (sloboda) a bear (medveď).
Vlani v lete Rumunsko narýchlo prijalo zákon, ktorým sa výrazne zvýšil počet medveďov, ktoré sa môžu zastreliť počas jednej sezóny. Obavy a následne aj novú normu vyvolal útok medveďa, pri ktorom prišlo o život 19-ročné dievča.
Hoci sú medvede v tomto členskom štáte Európskej únie chránené, poľovníci ich môžu tento rok zastreliť 481. Minulý rok bol limit 220 medveďov a rok predtým 140. Zvýšenie počtu povolení úrady vysvetlili premnožením týchto šeliem a nárastom počtu stretov s ľuďmi.
Medvede prišli o všetko
Zamestnanci rezervácie, ktorá vznikla v roku 2005, sú však presvedčení, že na vine je skôr neochota politikov hľadať iné cesty. Navrhujú riešenia, ako sú uzatvárateľné koše, inštalácia elektrických ohradníkov alebo vzdelávanie.
Za projektom Libearty stojí združenie Milión priateľov a jeho riaditeľka Cristina Lapisová hovorí, že medvede sa vydávajú mimo svojho prirodzeného prostredia kvôli odlesňovaniu a nedostatku potravy v krajine, ktorá je „jedným z najväčších vývozcov lesných plodov a húb“. Lapisová verí, že medvede a ľudia môžu žiť spolu. „Všetko im berieme a potom sa čudujeme, prečo (medvede) odchádzajú do miest,“ hovorí.
Združenie založila Lapisová spolu so svojím manželom a s podporou bývalej francúzskej herečky Brigitte Bardotovej, ktorá sa aktívne venuje ochrane zvierat. Lapisovci potom pohli nebom a zemou, aby do rezervácie dostali nešťastné medvede držané v klietkach pre potešenie návštevníkov cirkusov, reštaurácií alebo iných zariadení.
Podľa vládnych odhadov žije v Rumunsku približne osemtisíc medveďov, čo je najväčšia európska populácia mimo Ruska. Okrem toho má krajina tradíciu vystavovania medveďov napriek nezvratnej traume.
Niektoré z nich zjedli len chlieb
Mura, Lidia a Cristi stratili svoje zvieracie inštinkty a nemohli byť vypustené do voľnej prírody. Niektoré medvede nikdy nejedli nič iné ako chlieb, iné nikdy nechodili po tráve. Mnohé z nich pobehovali v kruhoch pri plotoch bez toho, aby sa zastavili a využili lesné alebo vodné plochy, ktoré rezervácia ponúkala. Vďaka rezervácii sa však správanie mnohých medveďov zmenilo a tie, ktoré naďalej žijú na súkromných farmách, možno spočítať na prstoch jednej ruky.
V rezervácii našli nový domov medvede zo zoologických záhrad na susednej Ukrajine, kde zúri vojna, ako aj zvieratá z Albánska, Arménska a Spojených štátov.
Rezervácia je v dopoludňajších hodinách otvorená pre verejnosť a často ju navštevujú školské triedy. Ročne ju navštívi približne 30 000 ľudí. Lapisová hovorí, že vzdelávanie detí je veľmi dôležité. V rezervácii sa deti napríklad učia, že nemajú ponúkať medveďom svoje občerstvenie, aby ich prilákali na roztomilú fotografiu.
Na Transfagarašskej ceste, veľkolepej horskej trase, ktorá je pýchou Rumunov, často narazíte na medvede. „Úplne zmenili svoje zvyky,“ posťažoval sa nedávno minister životného prostredia Mircea Fechet. „Žobranie pri ceste sa stalo ich hlavným zdrojom potravy, čo predstavuje nebezpečenstvo pre turistov,“ povedal minister a podporil premiestnenie medveďov do zariadení, ako je Libearty.
Až osemtisíc eur za jedného medveďa
(Článok pokračuje na ďalšej strane)